E thotë historia e të parëve tanë: Janë 54-fshatrat e Himarës

Edhe njëherë për ata që çuditen kur unë them se Bolena, Kallarati, Fterra, Çorraj, Kuçi, Piqerasi Progonati,Nivica e Kurveleshit, Gusmari, Brataj, Dragoti, Lekëli,Borshi, Vranishti,Lukova, Sasaj, Shën Vasili, Kudhësi e cdo fshat tjetër që janë Himarë, duhet ta dini se nuk e them unë , por e ka thënë historia e të parëve tanë.

Janë vetë ata që e kanë thënë. E lexojmë në kënget tona, e lexojmë në dokumentet veneciane, spanjolle, të Vatikanit. Lexoni 12 prijësit e Piana Degli Albanesi, se shumë nga ata i kemi nga Dhërmiu, Himara, Piqerasi, Dragoti, Shën Vasili, Qeparoi, Piluri,Lukova , Fterra etj.

Aty kemi edhe shumë familje nga Dhërmiu, Himara, Piqerasi, Kuçi, Borshi, Kallarati,Piluri,Dragoti, Qeparoi, etj… etj.

Lexoni Andon Linerosën me grupin e tij, Gjon Kastriotin me Krokodil Kladhën i cili u rop i gjallë në kalanë e Himarës nga Turqit, dhe sa luftëtarë nga 54 fshatrat e Himarës vdiqën për ta mbrojtur nën urdhrat e tyre. Lexoni 1492 dhe venomet.

himara-konica.al

Lexoni luftërat në vitet 1492-1700, sa vetë nga 54 fshatrat vdiqën për ta mbrojtur përsëri. Për më shumë lexoni edhe 1596 me Mihal Buan, Jani Golemin, Mihal Papadhin.

Ngeli 7 sepse të gjithë dolëm nga realiteti, dhe u bëmë përçarës, mohues, interesaxhi për para, dhe për më shumë disa flasin edhe në emër të një populli tjetër, kur edhe gurët i njohin për mijëra vjet.

Kur ishim 54 i vumë kushte një perandorie në kulmin e fuqisë së saj. Kur ngelëm 7 u vodhëm nga të gjithë, brenda dhe jashtë.

Biles shkuam aq keq sa filluam ti kërkojmë të drejtat si të huaj.

Ska më turp që i zoti shtëpisë ti kërkoj si i huaj të drejtat. 54 fshatrat më pëlqejnë, jemi udhës dhe kemi shkuar në 21, dhe gjërat po marrin pak për mirë. Sikur të ishim përsëri 54……/ZgjohuShqiptar.info

Një nga stemat e Himarës së 54 fshatrave

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: E thotë historia e të parëve tanë: Janë 54-fshatrat e Himarës
E thotë historia e të parëve tanë: Janë 54-fshatrat e Himarës
https://2.bp.blogspot.com/-YRqbeqMd4Gs/W_sBqzppgAI/AAAAAAAAbbY/73Xlai9dLrozzOwmx1UqXau2et6O0FjQwCLcBGAs/s640/54-fshatrat-e-himares-640x320.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-YRqbeqMd4Gs/W_sBqzppgAI/AAAAAAAAbbY/73Xlai9dLrozzOwmx1UqXau2et6O0FjQwCLcBGAs/s72-c/54-fshatrat-e-himares-640x320.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/e-thote-historia-e-te-pareve-tane-jane.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/e-thote-historia-e-te-pareve-tane-jane.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy