Idrizi u përgjigjet grekëve: Ka vetëm një Epir dhe ai është i çamëve!

Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, përmes një deklarate për mediat, ka kërkuar ditën e sotme me ngulm mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe institucioneve më të rëndësishme të shtetit, për të hetuar ngjarjen e djeshme në Bularat.

Sipas Idrizit, dje shteti shqiptar nuk mundi të mbronte integritetin e tij. Kreu i PDIU-së kërkoi gjithashtu hetimin e çështjes së financimeve greke në Shqipëri.

Ai deklaroi:

Të mblidhet Këshilli i Sigurisë Kombëtare për të vënë në alarm institucionet e sigurisë kombëtare si SHISH, SHIU-n, ministrinë e Brendshme, ministrinë e Mbrojtjes, por edhe për çështjen e financimeve greke të një pjesë të mediave e OJF-ve.
Nëse shteti nuk e vendos dot autoritetin e shtetit për garantimit territorial siç e kërkon kushtetuta, të na thotë se do e mbrojmë vetë ne shqiptarë”.
Në nisje të deklaratës së tij, duke bërë me dije se gjithë këto ditë u respektua kodi i të vdekurit, Shpëtim Idrizi deklaroi se një nga problemet fillestare të shtetit shqiptar, ishte bërja e varrezave të ushtarëve grek në vendin tonë, ç’ka do të rriste pretendimet greke për territor në Shqipëri.

Ai u shpreh:

Respektuam kodin e të vdekurit. Kemi heshtur ndaj një akti terrorist që dot ë ndëshkohej nga policia e gjithë botës, të një njeriu që e përdorën në jetë edhe në vdekje. Heshtëm dhe nuk jua rikujtuam atë që e kemi thënë me zë të lartë: varrezat e të rënëve grekë si heronj në Shqipëri. Bërja e këtyre varrezave historike, me ceremonial shtetëror, do të bëhej pikënisje incidentesh për të avancuar pelegrinazhin dhe pretendimet për Vorio-Epirin. Shteti grek nuk njeh Kosovën dhe as gjenocidin me shqiptarët e Çamërisë”.
Teksa tha se dje u gjetëm përballë shfaqjes së turpshme të cenimit të integritetit territorial, Idrizi shtoi se dje shteti shqiptar pushoi së ekzistuari dhe ne u detyruam të shihnim thirrjet nacionaliste të ithtarëve të Vorio-Epirit: “Sëpatë dhe zjarr ndaj qenve shqiptarë” “Gjaku na thërret të djegim shqiptarët” “Vorio Epiri është Greqi”.

Sipas tij, këto janë thirrje raciste që u shoqëruan me veprime të dhunshme ndaj gazetarëve shqiptarë dhe bllokimin e rrugëve nacionale.

Kreu i PDIU-së e cilësoi turp edhe për ata deputetë që u bashkuan në nderimin e një terroristi të keqpërdorur.

Sipas tij “Ka vetëm një Epir dhe ai është i Pirros së Epirit, krahinë shekullore e Çamërisë“./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Idrizi u përgjigjet grekëve: Ka vetëm një Epir dhe ai është i çamëve!
Idrizi u përgjigjet grekëve: Ka vetëm një Epir dhe ai është i çamëve!
https://4.bp.blogspot.com/-mkreAPd_qrw/W-crhyYwykI/AAAAAAAAav8/aDtdl0XaNWknXNb1ykFShFS34QvwiyWLwCLcBGAs/s640/Screenshot_972-640x339.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-mkreAPd_qrw/W-crhyYwykI/AAAAAAAAav8/aDtdl0XaNWknXNb1ykFShFS34QvwiyWLwCLcBGAs/s72-c/Screenshot_972-640x339.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/idrizi-u-pergjigjet-grekeve-ka-vetem.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/idrizi-u-pergjigjet-grekeve-ka-vetem.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy