Ja çfarë Greqia dhe FIFA ndalojnë dhe çfarë Shqipëria toleron

Tre ngjarje nacionaliste, në Greqi u ndëshkuan ushtarakët shqiptarë pse bënë simbolin e shqiponjës, FIFA dënoi Shaqirin dhe Xhakën, ndërsa në Shqipëri edhe pse lëshohen thirrje të forta nacionaliste antishqiptare nga qarqet greke, ekspozohen flamuj të të ashtuquajturit Vorio-Epir dhe nuk ndodh asgjë.

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka u gjobitën nga FIFA me 10 mijë franga pasi në ndeshjen Zvicër-Serbi, bënë simbolin e shqiponjës pas golave të shënuar, pas protestave të forta të mediave, politikës dhe opinionit publik serb. Në Serbi çdo lloj simboli që lidhet me Shqipërinë dhe shqiptarët është i ndaluar dhe në çdo rast ekspozimi i tyre merret për “Provokacja”. Dhe në rastin më të keq fundi mund të jetë edhe fatal. Kujtojmë që vetëm pak ditë më parë dy të rinj shqiptarë nga Kosova u dhunuan brutalisht në Beograd pse flisnin shqip. Njëri prej tyre përfundoi edhe në gjendje kome për shkak të dhunës barbare.

E njëjta panoramë edhe në Greqi. Një grup rekrutësh ushtarakë me origjinë shqiptare, bënë simbolin e shqiponjës dhe për këtë gjest u dënuan me nga 60 ditë burg. Veprimi i tyre shkaktoi reagime në politikën e Athinës por edhe opinioni publik grek nuk e mirëpriti shfaqjen e përkatësisë kombëtare në repartin ushtarak grek, ku ata kryenin shërbimin.

Ndërsa në Shqipëri, gjithkush hyn e del dhe bën ç’të dojë me simbolet kombëtare apo edhe ato nacionaliste e askush nuk e pengon. Funerali për Konstandin Kaçifas, pjesëmarrja e 1500 ekstremistëve nga Greqia, shfaqja e simboleve greke dhe të Vorio-Epirit apo dhe thirrjet antishqiptare, nuk dënojnë askënd. Dhe ky është rast i përsëritur. Askujt nuk i hyn gjemb në këmbë. Njëherazi tregon edhe ndryshimin mes Shqipërisë dhe Greqisë e Serbisë. Pse këta të fundit kanë frikë nga simbolet shqiptare ndërsa nga ana tjetër nuk vonojnë të shfaqin primitivizmin e tyre?!/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10419,Camëri,133,Editorial,2355,Ekonomi,609,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1688,Iliridë,332,Kosovë,3078,Kulture,821,Luginë,71,Moti,2,Politik,2097,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,538,Video,620,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ja çfarë Greqia dhe FIFA ndalojnë dhe çfarë Shqipëria toleron
Ja çfarë Greqia dhe FIFA ndalojnë dhe çfarë Shqipëria toleron
https://2.bp.blogspot.com/-Qs1pvkeYyBU/W-XcMCCPloI/AAAAAAAAas4/BFdr0QtDi2EjhD9rGWD6owny4Pvn0J8PgCLcBGAs/s640/1541706987_fotolajmi.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-Qs1pvkeYyBU/W-XcMCCPloI/AAAAAAAAas4/BFdr0QtDi2EjhD9rGWD6owny4Pvn0J8PgCLcBGAs/s72-c/1541706987_fotolajmi.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/ja-cfare-greqia-dhe-fifa-ndalojne-dhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/ja-cfare-greqia-dhe-fifa-ndalojne-dhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy