Jovanoviq: Në vend të kompromisit, Kisha Serbe me alternativë për luftë të re me shqiptarët

Kryetari i Partisë Liberal-Demokratike, Çedomir Jovanoviq tha sot se vendimi i Sinodit të Kishës Ortodokse Serbe (SPC) në asnjë mënyrë nuk duhet të ndikojë në negociatat midis Beogradit e Prishtinës dhe nuk duhet të lejohet që SPC-ja të caktojë “Vijat e kuqe”, e citojnë mediat e Beogradit.

“Nëse Kisha tashmë ka vendosur të ndodhë ngrirja në hapësirë e kohë, nuk e ka të drejtën të kërkojë diçka të tillë edhe nga qytetarët në këtë vend, e as që kemi kohë të humbim në konfliktin e pakuptimtë me shqiptarët e Kosovës, që ka rrënuar këtë vend”, ka theksuar Jovanoviq në një deklaratë me shkrim.

Ai ka shtuar se Serbia nuk ka potencial as ekonomik, as njerëzor për të ndjekur “imagjinatën e atyre në SPC” dhe se Kisha tash tri dekada mbështet atë që është e dëmshme për popullin.

“Nuk na duhen klerikë që bekojnë dofarë njësish të reja paramilitare, meqë një luftë e re shihet qartë si alternativë e kompromisit me shqiptarët”, është shprehur Jovanoviq, transmeton Koha.net.

Ai ka shtuar se pushteti duhet të pozicionohet qartë ndaj ithtarëve të ideve serbomëdha që shfaqen sa herë që flitet për Kosovën, Bosnjë e Hercegovinën dhe Malin e Zi./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10320,Camëri,131,Editorial,2328,Ekonomi,602,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1674,Iliridë,327,Kosovë,3048,Kulture,811,Luginë,71,Moti,2,Politik,2083,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,613,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Jovanoviq: Në vend të kompromisit, Kisha Serbe me alternativë për luftë të re me shqiptarët
Jovanoviq: Në vend të kompromisit, Kisha Serbe me alternativë për luftë të re me shqiptarët
https://3.bp.blogspot.com/-Hn4_SMttnE0/W-XmkpwpthI/AAAAAAAAat8/0MQUcSYNTE4RBBCvFXvwoaCogqfGEAHzACLcBGAs/s640/Screenshot_936-640x339.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-Hn4_SMttnE0/W-XmkpwpthI/AAAAAAAAat8/0MQUcSYNTE4RBBCvFXvwoaCogqfGEAHzACLcBGAs/s72-c/Screenshot_936-640x339.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/jovanoviq-ne-vend-te-kompromisit-kisha.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/jovanoviq-ne-vend-te-kompromisit-kisha.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy