Ligji i ri i janarit mund të sjellë valë të re shqiptarësh drejt Gjermanisë?

“Ligji i ri për emigrim, të cilin Gjermania planifikon ta nxjerrë me qëllim për të mbuluar mungesën e fuqisë punëtore të kualifikuar, mund të shkaktojë humbje serioze për popullsinë e vendeve të Ballkanit si në Bosnjë e Hercegovinë, Serbi, Mal të Zi, Maqedoni, Shqipëri dhe Kosovë”.

Kështu shkruan në një artikull “Anadoly Agency’ që vë në dukje se ligji i cili pritet të hyjë në fuqi më 1 janar të vitit 2019 dhe që do të lehtësojë punësimin e njerëzve nga shtetet e Ballkanit, po pritet me padurim nga popujt e rajonit ndërkaq një pjesë e madhe nuk është ende në dijeni për rrezikun që mund të ndodhë.

Agjencia citon burime nga ambasada e Gjermanisë në Sarajevë që shprehen zyrtarisht se ky ligj është ende në fazën e përgatitjes dhe është ende herët për të vlerësuar detajet e tij.

Agjencia ka realizuar një serë intervistash në vende të ndryshme të Ballkanit, duke analizuar edhe efektet që ky ligj mund të ketë për to.

Bosnje Hercegovina, sipas drejtoreshës së Unionit të Integrimit në Bosnjë e Hercegovinë do të vijojë të humbasë një numër të madh njerëzish me profesione të shumta. Në 5 vitet e fundit, nga Bosnja Hercegovina vlerësohet se janë larguar 170 mijë persona.

Ndërkohë, në Serbi janë njerëzit nga fusha e shëndetësisë që përbëjnë kontingjentin më të madh të atyre që kanë ikur, të ndjekur nga shoferët e kamionëve. Ndërsa nga Shqipëria, Kosova e Mali i zi, agjencia evidenton se po emigrojnë kryesisht të rinjtë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ligji i ri i janarit mund të sjellë valë të re shqiptarësh drejt Gjermanisë?
Ligji i ri i janarit mund të sjellë valë të re shqiptarësh drejt Gjermanisë?
https://3.bp.blogspot.com/-IQIKLsT4ik4/W-Bn-aaTx-I/AAAAAAAAah0/Klxb7iD-4iEZ05sKQWsX2aTPac37DGmegCLcBGAs/s640/p02rqg0q-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-IQIKLsT4ik4/W-Bn-aaTx-I/AAAAAAAAah0/Klxb7iD-4iEZ05sKQWsX2aTPac37DGmegCLcBGAs/s72-c/p02rqg0q-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/ligji-i-ri-i-janarit-mund-te-sjelle.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/ligji-i-ri-i-janarit-mund-te-sjelle.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy