Lojtarët serbë nuk lejohen të luajnë në Kosovë pa lejen e Ministrisë së Sportit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka konfirmuar për Gazetën Express se një ekip serb i volejbollit është ndaluar në pikën kufitare të Jarinjës për shkak se nuk kanë marrë leje nga Federata e Volejbollit të Kosovës për të zhvilluar një ndeshje. Tha se tash e tutje sportistët serbë nuk do të mund të hyjë në Kosovë pa marrë leje paraprakisht nga Federata.

“Organizimin e bëjnë vetëm federatat tona, këtë organizim duhet me bo vetëm Federata e Volejbollit të Kosovës. Rasti i parë që po ndalohen këta sportisë, pra nuk do të lejohen me hy me në shtet pa pëlqimin e federatave tona”, tha Kujtim Gashi për Gazetën Express.

Shtoi se Ministria e Kulturës është e interersuar që çdo aktivitet të organizohet vetëm sipas procedurave të shtetit dhe në menaxhim të federatave vendore.

“Ekipi serb po don me lujt me një klub serb, kështu nuk i lejojmë ky klub nuk është i regjistrum në federatat tona dhe nuk i lejojmë me hy”, sqaroi Minsitri.

Ai tha se për këtë vendim është njoftuar Policia e Kosovës, Dogana dhe Ministria e Punëve të Brendshme.

“Jemi të interesuar me pas organizim të garave vetëm prej federatave tona”, përfundoi Ministri.

Ndërkohë, mediat serbe raportuan se lojtarët e volejbollit të ekipit O.K. Kosovska Mitrovica nga Loznica, u ndalën në pikën kufitare të Jarinjës. Ata sot patën të luajnë ndeshjen e raundit të 10 të Ligës së Parë të Volejbollit të Serbisë, në qytetin e Mitrovicës.

Trajneri dhe lojtari i ekipit O.K. Kosovska, Nikola Radomirović, tha për Radio Contact Plus se rreth orës 12 lojtarët nga Loznica janë ndalur në pikën kufitare në Jarinjë dhe se ata nuk u lejuan të hyjnë në Kosovë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Lojtarët serbë nuk lejohen të luajnë në Kosovë pa lejen e Ministrisë së Sportit
Lojtarët serbë nuk lejohen të luajnë në Kosovë pa lejen e Ministrisë së Sportit
https://4.bp.blogspot.com/-VbNmHHQhul8/W_wyLpllqUI/AAAAAAAAbe8/B8tXsXVZzyMIh7F5PmdfmXa3U45yS41HQCLcBGAs/s640/pika-kufitare-kufiri-merdare_1543164213-1833555-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-VbNmHHQhul8/W_wyLpllqUI/AAAAAAAAbe8/B8tXsXVZzyMIh7F5PmdfmXa3U45yS41HQCLcBGAs/s72-c/pika-kufitare-kufiri-merdare_1543164213-1833555-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/lojtaret-serbe-nuk-lejohen-te-luajne-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/lojtaret-serbe-nuk-lejohen-te-luajne-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy