Portet në dispozicion të Kosovës, qeveria shqiptare miraton vendimin

Kosova do të ketë pikat e saj doganore në Portin e Durrësit dhe atë të Porto Romanos. Vendimi i Këshillit të Ministrave u lejon autoriteteve të Kosovës që të sjellin në Shqipëri punonjësit e doganave, të cilët do të kenë një zyrë të tyre për zhdoganimin e mallrave që kanë si destinacion final tregun kosovar, por që hyjnë në rrugë detare përmes këtyre dy porteve.

Shqipëria gjithashtu do t’i lerë në përdorim autoriteteve kosovare edhe mjetet e punës që nevojiten për peshimin dhe kontrollin e mallrave.

Të gjithë produktet që kanë si qëllim tregun e Kosovës do t’i nënshtrohen pagesave sipas ligjeve të saj, ndërsa në Shqipëri do të ndjekin regjimin e mallrave transit.

Punonjësit e doganave të Kosovës do të mbajnë uniformat e tyre zyrtare, ndërsa ambientet e zyrave, mobilimin dhe vendin ku do të bëhet kontrolli do ta mundësojë Autoriteti Portual i Durrësit.

Nisma për të patur akses në këtë port ka dy vjet që diskutohet mes Tiranës dhe Prishtinës zyrtare, në një kohë që vetë Presidenti i Serbisë ka kërkuar që të ketë akses njësoj si Kosova për të patur një pikë doganore në Portin e Durrësit.

Menaxhimi i doganës nga porti u shkurton kohën bizneseve që eksportojnë dhe importojnë mallra nga Kosova, ndërsa eleminon kontrollet e dyfishta, njëherë në territorin shqiptar e më pas në atë kosovar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Portet në dispozicion të Kosovës, qeveria shqiptare miraton vendimin
Portet në dispozicion të Kosovës, qeveria shqiptare miraton vendimin
https://1.bp.blogspot.com/-ZF1GsY6wSsk/XAF6YYcJkbI/AAAAAAAAboI/GSrzE4G8CvI-yNRvY6HJUTclq9IWZ8LRQCLcBGAs/s640/Portet-ne-durres-933x445-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-ZF1GsY6wSsk/XAF6YYcJkbI/AAAAAAAAboI/GSrzE4G8CvI-yNRvY6HJUTclq9IWZ8LRQCLcBGAs/s72-c/Portet-ne-durres-933x445-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/portet-ne-dispozicion-te-kosoves.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/portet-ne-dispozicion-te-kosoves.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy