Rinia që nuk bën asgjë, 209 mijë të rinj nuk shkojnë as në punë e as në shkollë

Të dhënat zyrtare të Institutit të Statistikave në vend tregojnë një të dhënë alarmante; 209 mijë të rinj në vendin tonë, as punojnë e as shkollohen.

Këta të rinj janë të moshës 15-29 vjeç, dhe në grup moshën e tyre zënë 1/3. Pra, thuajse një në tre të rinj, në vendin tonë, as punon e as shkollohet. Shifrat më të fundit i takojnë vitit 2017.

Të njëjtat të dhëna tregojnë se, numri i atyre të rinjve në këtë grup moshë, të cilët janë në marrëdhënie pune fiksohet në 219 mijë, pra thuajse i njëjtë me atë të atyre të rinjve, të cilët nuk bëjnë asgjë.

Gjithsesi, edhe më alarmant, duket fakti se, ndër ata të cilët nuk bëjnë asgjë, pjesën më të madhe, pra rreth 65% e zënë ata të cilët as nuk po e kërkojnë një punë.

Vetëm 35% e tyre janë ata të cilët deklarohen si të papunë.

Pra, në terma më të thjeshtuar, rezulton se në vendin tonë, janë rreth 136 mijë të rinjtë, të cilët, përveçse nuk shkollohen, as nuk po e kërkojnë një punë, çka do të thotë se janë të papunë pasi duan të jenë të tillë dhe jo pasi nuk gjejnë dot një punë.

Sipas Scan tv, mes gjinive te femrat fenomeni është ndjeshëm më i theksuar, pasi këtu norma e atyre që nuk bëjnë asgjë, ngjitet në 34%, ndërkohë që ndër këto 34%, ¾ janë ekonomikisht jo-aktive, pra që nuk po kërkojnë një punë.

Përhapja e këtij fenomeni gjerësisht te femrat duket se është rrjedhojë e drejtpërdrejtë e një mentaliteti të vjetër, ende të pa ç`rrenjosur.

Një studim i pak kohëve më parë, mbi këtë fenomen, i përhapur së tepërmi edhe në Europë gjatë viteve të fundit, theksonte faktin se, Shqipëria është një ndër vendet më problematike në rajon, së bashku me Kosovën.

Problematika duket se është rrjedhojë sa e dembelizmit dhe e mentalitetit, aq edhe e dëshirës për t`u larguar nga vendi./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10320,Camëri,131,Editorial,2328,Ekonomi,602,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1674,Iliridë,327,Kosovë,3048,Kulture,811,Luginë,71,Moti,2,Politik,2083,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,613,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Rinia që nuk bën asgjë, 209 mijë të rinj nuk shkojnë as në punë e as në shkollë
Rinia që nuk bën asgjë, 209 mijë të rinj nuk shkojnë as në punë e as në shkollë
https://3.bp.blogspot.com/-B5Mwu2tyEcE/W-G5g-bMNoI/AAAAAAAAakU/nEgCKsLJAlIvoh6SrAfEwGVWJiVhjDBGgCLcBGAs/s640/voucher-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-B5Mwu2tyEcE/W-G5g-bMNoI/AAAAAAAAakU/nEgCKsLJAlIvoh6SrAfEwGVWJiVhjDBGgCLcBGAs/s72-c/voucher-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/rinia-qe-nuk-ben-asgje-209-mije-te-rinj.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/rinia-qe-nuk-ben-asgje-209-mije-te-rinj.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy