Shqiptarët janë më paragjykuesit në rajon dhe Europë!

Shqiptarët janë populli më diskriminues në Europë kundrejt të varfërve.

Sipas një raporti të Komisionit Europian vërehet se 33% e qytetarëve shqiptarë i përçmojnë njerëzit lidhur nga të ardhurat dhe statusi i punës. Ndërkohë që ky nivel është më i ulët në vendet e tjera të rajonit apo Europës.

Edhe pse shqiptarët janë një popull i varfër, ata janë më diskriminues ndaj personave me nivel të ulët të ardhurave.

Sipas një ankete të Komisionit Europian, rezulton se në Shqipëri 33% e qytetarëve janë përgjigjur se i shohin me përçmim njerëzit për shkak të situatës me punën dhe të ardhurat.

Nëse e krahasojmë me vendet e rajonit, niveli mbetet shumë i lartë.

Në Greqi, vetëm 17% e qytetarëve shprehen diskriminues, në Itali 12% Maqedoia 20%, ndërsa Mali i Zi vetëm 11%.

Ndërkohë vendet që kanë nivelin më të ulët të paragjykimit ndaj personave të varfër janë Suedia, Austria, Gjermania dhe Spanja.

Nëse i ndajmë sipas grupmoshave, ata që nuk janë diskriminues në Shqipëri janë adoleshentët të cilët janë shprehur se nuk i gjykojnë njerëzit nga të ardhurat apo pozicioni i punës.

Ndërkohë që të rinjtë e moshës nga 25-34 vjeç janë nëngrupi më i prekur nga ky paragjykim.

Në këtë mënyrë shqiptarët janë më diskriminuesit në Europë ndaj të varfërve edhe pse në krahasim me vendet e rajonit ne kemi nivelin më të ulët e të ardhurave për frymë.

Shqipëria vlerësohet të ketë të ardhura për frymë prej 5261 dollarësh në vit./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqiptarët janë më paragjykuesit në rajon dhe Europë!
Shqiptarët janë më paragjykuesit në rajon dhe Europë!
https://2.bp.blogspot.com/-Amw4RhmF0T4/XAGduwmZhVI/AAAAAAAAbrw/x-b6YK0yV5outYInSlgjUASGYn7dMweWACLcBGAs/s640/siberian.png
https://2.bp.blogspot.com/-Amw4RhmF0T4/XAGduwmZhVI/AAAAAAAAbrw/x-b6YK0yV5outYInSlgjUASGYn7dMweWACLcBGAs/s72-c/siberian.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/shqiptaret-jane-me-paragjykuesit-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/shqiptaret-jane-me-paragjykuesit-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy