Si hamë ne shqiptarët? Ja çfarë thotë Raporti Global i Ushqyerjes

Raporti Global i Ushqyerjes 2018 nxjerr në pah disa të dhëna mjaft alarmante për vendin tonë. Sipas tij, duke pasur parasysh dietën dhe nevojave që plotësojmë ose jo, ka mjaft hapësira për alarm.

Jemi të tejngopur me produktet e mishit të përpunuar, por edhe me mish, ndërkohë që vuajmë për fruta, qumësht, fruta të thata, si dhe ushqime që përmbajnë “Omega 3”.

Edhe me legume apo kalcium jemi poshtë kufirit të riskut, ç`ka sinjalizon një nivel më të lartë vdekshmërie të lidhur me këto grupe ushqimi.

Por, ajo që duket më shqetësuese është tejkalimi i nivelit të dietës optimale.

Shqiptarët rezulton ta tejkalojnë dietën e tyre në kategoritë që kanë impaktin me të dëmshëm te shëndeti i njeriut. Këto tre kategori janë: kripa, pijet me sheqer, si dhe mishi i përpunuar, shkruan scan tv.

Tejkalim ka edhe me yndyrnat. E vetmja kategori ushqimore në normë për shqiptarët duket të jetë ajo e perimeve, ku dozat ditore të marra janë optimale për një jetë të shëndetshme.

Një e dhënë tjetër mjaft alarmante e raportit është fakti se Shqipëria është një prej katër vendeve me nivelin më të lartë të obezitetit te fëmijët, së bashku me Libinë, Ukrainën dhe Malin e Zi. Rezulton se në vendin tonë, 30% e fëmijëve meshkuj dhe 20% e fëmijëve femra janë mbipeshë.

Për të rriturit ndërkohë, kjo normë fiksohet në 65% për meshkujt dhe 51% për femrat, çka do të thotë se më shumë se gjysma e popullsisë në vendin tonë është mbi peshë, gjë që shkakton edhe pasoja të rënda te shëndeti dhe cilësia e jetesës./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Si hamë ne shqiptarët? Ja çfarë thotë Raporti Global i Ushqyerjes
Si hamë ne shqiptarët? Ja çfarë thotë Raporti Global i Ushqyerjes
https://2.bp.blogspot.com/-pJhGKMKC3Bw/XAF2GE9MgmI/AAAAAAAAbnU/12FMZqNGMzoSu_x5TWxbZMo2sFpPUEdrwCLcBGAs/s640/weight-loss9-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-pJhGKMKC3Bw/XAF2GE9MgmI/AAAAAAAAbnU/12FMZqNGMzoSu_x5TWxbZMo2sFpPUEdrwCLcBGAs/s72-c/weight-loss9-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/si-hame-ne-shqiptaret-ja-cfare-thote.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/si-hame-ne-shqiptaret-ja-cfare-thote.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy