Zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiç, vihet në siklet nga pyetjet e gazetarëve kosovarë (Video)

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha prerazi se Kosova, bëri keq që i vuri taksë doganore 100 për qind Serbisë.

Të njëjtën gjë, doli ta thotë të enjten në konferencë për media edhe Maja Kocijançiç, zëdhënësja e Bashkimit Evropian.

Por, ajo u zu ngusht nga gazetarët shqiptarë, të pranishëm në konferencën për media, në Bruksel

“Me sa e dimë BE-ja nuk është pjesë e CEFTA-s. Si mund të thotë Mogherini që është shkelje e CEFTA-së kur BE-ja nuk është pjesë e saj. Pse BE-ja po ndërhyn në një çështje? BE-ja ka refuzuar të pozicionohet kur erdhi puna të INTERPOL-i duke thënë se një çështje e tillë u takon vetëm dy vendeve”, pyeti gazetari Augustin Palokaj.

E përgjigja e Kocijançiç ishte, se interesi i BE-së është që marrëveshjet të zbatohen.

“Ne kemi bërë pozicionin tonë të qartë dhe shpresojmë se CEFTA do të ndërmarr masat që marrëveshja të zbatohet në plotni”, tha ajo.

Për këtë që tha Kocijançiç pyetje pati edhe gazetari tjetër kosovar, Virtyt Gacaferri, i cili tha se është takuar me drejtuesit e CEFTA-s, të cilët i kanë thënë se veprimi i Kosovës nuk është i paligjshëm.

“Unë jam takuar me drejtorin e sekretariatit CEFTA-s dhe nuk asnjë vendim të CEFTA-së që thotë se taksa prej 10 për qind, apo prej 100 për qind është në kundërshtim me marrëveshjen e CEFTA-s”, tha Gacaferri.

Ndërsa, zëdhënësja e BE-së nuk pranoi të përgjigjet në pyetjen tjetër të gazetarit, nëse BE do t’i bëjë thirrje Serbisë që të marr pjesë në organizmin e CEFTA-së, që do të mbahet në Prishtinë. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiç, vihet në siklet nga pyetjet e gazetarëve kosovarë (Video)
Zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiç, vihet në siklet nga pyetjet e gazetarëve kosovarë (Video)
https://2.bp.blogspot.com/-Cg7oIOIKMA8/W_mW56mVtjI/AAAAAAAAbTs/OlogmV5WxJQ1SFszjVJ8c_6rJOGssEOagCLcBGAs/s640/maja-780x439%2B%25281%2529.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-Cg7oIOIKMA8/W_mW56mVtjI/AAAAAAAAbTs/OlogmV5WxJQ1SFszjVJ8c_6rJOGssEOagCLcBGAs/s72-c/maja-780x439%2B%25281%2529.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/zedhenesja-e-be-se-maja-kocijancic.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/zedhenesja-e-be-se-maja-kocijancic.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy