Zv.ministrja greke e Rendit i kujton Shqipërisë “kushtin për në BE”

“Të hapet me Shqipërinë një dialog i sinqertë për të drejtat e minoritetit”, është qëndrimi që zv/ministrja greke e rendit, Katerina Papakosta deklaroi përmes një postimi në Facebook.

Papakosta që është dhe shefe e partisë së vogël të djathtë, NEO u shpreh se Shqipëria duhet t’i japë minoritetit të gjitha të drejtat. Ky, sipas saj, përben dhe një kusht nga BE për integrimin europian.

“Ne me Shqipërinë duhet te hapim një dialog të sinqertë dhe të thellë për të drejtat e pakicës kombëtare në funksion të perspektivës evropiane, gjendjes dhe zbatimit te tyre te plote. Ashtu si ka kërkuar Shqipëria për shqiptarët jashtë vendit autonominë apo dhe pavarësinë, duhet t’i japë minoritetit të gjithë të drejtat qe i takon. Ky përben dhe një kusht nga BE për integrimin europian”- thuhet në postimin e saj.

Kjo deklarate vjen pikërisht pas ceremonisë mortore të Konstandinos Kacifas, ku shtetas grekë bënë thirrje nacionaliste dhe bllokuan rrugën nacionale. Për këto incidente, autoritetet shqiptare shpallën non-grata 52 shtetas grekë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10419,Camëri,133,Editorial,2355,Ekonomi,609,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1688,Iliridë,332,Kosovë,3078,Kulture,821,Luginë,71,Moti,2,Politik,2097,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,538,Video,620,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zv.ministrja greke e Rendit i kujton Shqipërisë “kushtin për në BE”
Zv.ministrja greke e Rendit i kujton Shqipërisë “kushtin për në BE”
https://2.bp.blogspot.com/-IRQtAa6Bhfs/W-cdnoEUiYI/AAAAAAAAau4/iRds6H6Pu5A4i-df6GVF-nKf6vjfM79tACLcBGAs/s640/katerina-papakosta-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-IRQtAa6Bhfs/W-cdnoEUiYI/AAAAAAAAau4/iRds6H6Pu5A4i-df6GVF-nKf6vjfM79tACLcBGAs/s72-c/katerina-papakosta-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/zvministrja-greke-e-rendit-i-kujton.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/11/zvministrja-greke-e-rendit-i-kujton.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy