Anëtari i ‘Agimit të Artë’ vrau shqiptarin në Korfuz pas debatit për Kacifas, Tirana: Të zbardhet ngjarja

TIRANË-Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka reaguar për vrasjen e shqiptarit Petrit Zifle në datë 26 nëntor në Korfuz (lexo këtu). 63-vjeçari nga Berati u ekzekutua nga një grek, i cili u arrestua në datë 30 nëntor. Sipas mediave në Athinë raportohet se autori është anëtar i ‘Agimit të Artë’ ndërsa kishte qenë edhe përfaqësues në zgjedhje. Ai pranoi ngjarjen pas arrestimit. Ministria e Jashtme shqiptare shpreh keqardhjen për ngjarjen, ndërsa përshëndet kapjen e autorit dhe bën thirrje për një hetim të plotë për të zbardhur ngjarjen.

“Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë është njoftuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Atikës, mbi vrasjen e shtetasit shqiptar Petrit Zifle, i lindur më 03.07.1955 në Shqipëri, banues në qytetin e Beratit dhe së fundmi me banim në Sparteron Korfuz. MEPJ shpreh keqardhjen për humbjen e jetës së shtetasit Petrit Zifle, përshëndet kapjen e autorit nga policia greke dhe bën thirrje për një hetim të plotë në funksion të zbardhjes tërësore të rrethanave të ngjarjes” deklaron Ministria e Jashtme.

Sipas mediave greke konflikti mes shqiptarit dhe grekut nisi në një lokal në Korfuz për vrasjen e Kostandinis Kacifas në Gjirokastër në tetor (lexo këtu). Sherri me sharje dhe fyerje raciste agravoi në përplasje fizike, ndërsa ndërhynë klientët e tjerë të lokalit për t’i ndarë. Por 44-vjeçari grek pas ka shkuar në shtëpi ka marrë armën dhe e ka pritur shqiptarin në momentin teksa po kalonte kur e ka qëlluar për vdekje. Pas vrasjes ai e hodhi trupin e shqiptarit në një kanal për të humbur gjurmët. Banorët në zonën ku ndodhi ngjarja shprehen për mediat greke të shqetësuar për rritjen e aktivitetit të ‘Agimit të Artë’. Në nëntor përveç Zifles, mbeti i vrarë në Greqi edhe Altin Mullai nga një shkëmbim me armë zjarri nga policia, pasi u kap në tentativa për të drogë. Ndërsa po në nëntor një 35-vjeçar shqiptar u gjet i pajetë në burgun e Trikalasë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Anëtari i ‘Agimit të Artë’ vrau shqiptarin në Korfuz pas debatit për Kacifas, Tirana: Të zbardhet ngjarja
Anëtari i ‘Agimit të Artë’ vrau shqiptarin në Korfuz pas debatit për Kacifas, Tirana: Të zbardhet ngjarja
https://1.bp.blogspot.com/-kMYY0UL52TY/XAaCZwq-QmI/AAAAAAAAb2g/-XJLy3-SF7M-wO9lshoT3nYddWff543EwCLcBGAs/s640/1541584900_33.png
https://1.bp.blogspot.com/-kMYY0UL52TY/XAaCZwq-QmI/AAAAAAAAb2g/-XJLy3-SF7M-wO9lshoT3nYddWff543EwCLcBGAs/s72-c/1541584900_33.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/anetari-i-agimit-te-arte-vrau.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/anetari-i-agimit-te-arte-vrau.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy