Australianët: Shqipëria, ndër destinacionet më të nënvlerësuara

Bussines Insider Australia, në një artikull të titulluar “40 destinacionet e nënvlerësuara në botë”, ka përmendur edhe Shqipërinë si një prej tyre.

Saranda është një vendpushim në rivierën shqiptare, e cila është po aq e njohur për rrënojat arkeologjike dhe plazhet e saj.

Shqipëria e meriton të jetë në listën e pushimit tuaj të ardhshëm, shkruan Business Insider Australia.

Në artikull nënvizohet se Shqipëria ka jo vetëm një rivierë dhe plazh të bukur, por është gjithashtu një vend i pasur kulturalisht, trashëgimi botërore, pjesë e UNESCO-s.

“Ndërsa ju do të gjeni eshtrat e një sinagoge të shekullit të 5 në vetë qytetin e Sarandës. Një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që daton në kohët parahistorike ndodhet rreth 12 milje jashtë Sarandës. Vendi, Butrinti, gjatë historisë së tij funksiononte si një koloni greke, një qytet romak dhe një peshkop. Nëse preferoni të merrni disa rreze, disa nga plazhet më të njohura në zonë përfshijnë Plazhin e Pasqyrave, Santa Quaranta Beach dhe Plazhi i Pulëbardhës.”- thuhet në artikullin e BIA.

“Fotot e një shoku te Pulëbardha Beach ishin shtysë për vizitën time në Shqipëri dhe ia vlejti shumë”, shkruan një përdorues i TripAdvisor, citon media australiane.

Si një bonus shtesë, ishulli grek i Korfuzit është shumë pranë, vetëm përmes një udhëtimi të shkurtër me traget nga Saranda.

Destinacionet e tjera të përmendura në shkrim përfshijnë: Bergen Norvegji, ishulli Anguilla, Valparaiso në Kili, Liqeni Bohinj në Slloveni, Teksas SHBA, Alberta Kanada, Pulia në Itali, La Roque-Gageac në Francë, shteti i pasur i Liechtenstein, Extremadura në Spanjë etj – shkruan Monitor./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Australianët: Shqipëria, ndër destinacionet më të nënvlerësuara
Australianët: Shqipëria, ndër destinacionet më të nënvlerësuara
https://4.bp.blogspot.com/-BBpxjTygTGM/XCEGV0La7OI/AAAAAAAAdBY/7E3D2H1ZjHUiNgYyZVUfPITzL-XnVxuFQCLcBGAs/s640/silversea-mediterranean-cruise-sarande-albanie-768x512.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-BBpxjTygTGM/XCEGV0La7OI/AAAAAAAAdBY/7E3D2H1ZjHUiNgYyZVUfPITzL-XnVxuFQCLcBGAs/s72-c/silversea-mediterranean-cruise-sarande-albanie-768x512.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/australianet-shqiperia-nder.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/australianet-shqiperia-nder.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy