Biznesi: Produkti i Kosovës dhe Shqipërisë të jetë një!

Shkëmbimet tregtare mes Kosovës dhe Shqipërisë nuk janë në nivele të kënaqshme, pavarësisht se kohëve të fundit është arritur progres. Kështu, të dyja shtetet po punojnë për lehtësimin e procedurave doganore, për t’i ndihmuar tregtarët në të bërit biznes.

Sipas kryetarit të Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini, produktet e shteteve tona duhet të qarkullojnë pa barriera.
“Qeveria shqiptare dhe ajo e Kosovës duhet të mendojnë se produkti i Kosovës dhe i Shqipërisë është një dhe lëvizja e lirë e mallrave në të dyja anët duhet të jetë pa kufi”, tha Agim Shahini, kryetar i AKB-së.

Ndërkohë, Shahini ka shprehur pakënaqësitë e tij lidhur me bashkëpunimin e vet biznesmenëve të një kombi.

“Kemi pasur disa raste, të disa kompanive të Kosovës, të cilat janë tërhequr nga Shqipëria për shkaqe sigurie dhe ky është një lajm i keq. Kryeministri Rama mund të bëjë më shumë”, tha më tej Agim Shahini.

Më 26 nëntor u mbajt mbledhja e përbashkët e të dyja qeverive. Këtë vit, shkëmbimet ekonomike mes Kosovës dhe Shqipërisë kanë qenë 230 milionë euro./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Biznesi: Produkti i Kosovës dhe Shqipërisë të jetë një!
Biznesi: Produkti i Kosovës dhe Shqipërisë të jetë një!
https://1.bp.blogspot.com/-ofOtklbhkCw/XALK3-OcyuI/AAAAAAAAbss/ciE-_AiEhFQMxm1wl93z_c00VtSAyPZSACLcBGAs/s640/ks-1.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-ofOtklbhkCw/XALK3-OcyuI/AAAAAAAAbss/ciE-_AiEhFQMxm1wl93z_c00VtSAyPZSACLcBGAs/s72-c/ks-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/biznesi-produkti-i-kosoves-dhe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/biznesi-produkti-i-kosoves-dhe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy