Cencusi 2020, shqiptarët do numërohen edhe një herë

Shqiptarët do të rinumërohen sërish në vitin 2020. Instituti i Statistikave po bëhet gati për Cencusin e popullsisë dhe banesave 2020 me një kosto prej 15. 8 milion euro.

Në ndryshim nga ai i 2011, cencusi i vitit të ardhshëm do të realizohet me tablet dhe të dhënat e plotësuara të jenë online në kohë reale.

Sipas bazës ligjore të propozuar nga Këshilli i Ministrave qytetarët që nuk do të japin informacionin e kërkuar ose do të japin informacion do të gjobiten deri në 100 mijë lekë.

“Të gjithë pyetjet thelbësore të cencusit përveç pyetjeve mbi përkatësinë fetare dhe përkatësinë në grupe etno kulturore do të jenë subjekt i verifikimit dhe vërtetësisë” – tha Delina Ibrahimi, drejtoresha e INSTAT.

Në draft pyetësorin për numërimin e popullsisë vihet re që për grupin etnik propozohet dhe alternativa që të mos përgjigjet por kreu i PBDNJ, Vangjel Dule kërkoi që në vend të termit etno kulturor të vendoset pakicë kombëtare.

Gjithashtu shtoi se Shqipëria ka nevojë të bëjë një regjistrim të saktë për numrin e popullsisë që janë pakica kombëtare./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Cencusi 2020, shqiptarët do numërohen edhe një herë
Cencusi 2020, shqiptarët do numërohen edhe një herë
https://2.bp.blogspot.com/-wJQf1TymKac/XAgJrv1_MfI/AAAAAAAAb9Y/8hLd9bJZ0SARtSy4tktp4w3vtI8scd4EQCLcBGAs/s640/maxresdefault-1-640x360.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-wJQf1TymKac/XAgJrv1_MfI/AAAAAAAAb9Y/8hLd9bJZ0SARtSy4tktp4w3vtI8scd4EQCLcBGAs/s72-c/maxresdefault-1-640x360.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/cencusi-2020-shqiptaret-do-numerohen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/cencusi-2020-shqiptaret-do-numerohen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy