Çfarë po i vret çdo ditë qytetarët e Tiranës!

Rritja e numrit të pacientëve me sëmundjet kardiovaskulare, tumorale apo atyre respiratore, shumë herë vjen si pasojë e ndotjes së mdjesit.

Kamera Top Channel u gjend në zonën e Dajtit, nga ku ofrohet një pamje e përgjithshme e Tiranës, me qytetin të mbuluar nga një re pluhuri.

“Shkaktari kryesor për ndotjen e ajrit në Tiranë është trafiku. Të gjitha llojet e gazrave që janë metonë janë gazra të helmëta. Nuk flasim këtu për CO2-shin që është gaz karbonik. Sidomos gazrat dhe oksidet të karbonit janë problem i madh. Të gjithë këto faktorë ndikojnë pastaj në zinxhirin ushqimor, pra nuk mund të shmanget kontaminimi i ushqimit nëpërmjet ujërave të ndotur, nëpërmjet sendimenteve që vijnë nga ajri i ndotur në tokat bujqësore”, tha Lavdosh Ferruni, ambientalist.

Po çfarë shkakton në organizmin e njeriut ndotja e ajrit?

“Shkaktojnë çrregullimi të ndryshme imunitare, infeksione të ndryshme pulmonare të mushkërive, deri në bazën e shëndoshë të sëmundjeve kronike. Janë sëmundjet kanceroze, janë sëmundjet pulmonare kronike. Për fat të keq nuk përfundon këtu, sepse e perceptojnë ndotjen sikur lidhet vetëm me aparatin respirator, pasi kemi edhe sëmundje kardiovaskulare, sëmundje të lëkurës, shikimit, e deri në çrregullime nervore”, tha Ardian Jorgji, pneumolog.

Në stinën e dimrit, ajri është më i ndotur, sepse pemët janë të zhveshura dhe njerëzit përdorin më shumë makinat e tyre për të lëvizur. Qendrimi i automjeteve në trafik bën që ato të clirojnë gazra të dëmshme për mjedisin dhe popullsinë vendase./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Çfarë po i vret çdo ditë qytetarët e Tiranës!
Çfarë po i vret çdo ditë qytetarët e Tiranës!
https://4.bp.blogspot.com/-Ln8tlVmcO8g/XBuyKjCRsPI/AAAAAAAAcrM/AM76BASm-csTSnLtY030_dMOYW2SxHslgCLcBGAs/s640/auto_smogu_1545234052-94518001545234284.jpeg
https://4.bp.blogspot.com/-Ln8tlVmcO8g/XBuyKjCRsPI/AAAAAAAAcrM/AM76BASm-csTSnLtY030_dMOYW2SxHslgCLcBGAs/s72-c/auto_smogu_1545234052-94518001545234284.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/cfare-po-i-vret-cdo-dite-qytetaret-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/cfare-po-i-vret-cdo-dite-qytetaret-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy