Dëbimi i ambasadorit iranian, Trump falenderon Ramën: Shqipëria, mike e madhe e SHBA!

Presidenti amerikan Donald Trump ka reaguar pas dëbimit të amabasadorit të Iranit nga Shqiperia. Ai i ka derguar nje letër falenderimi kryeministrit Edi Rama.

Trump e cilëson Shqipërinë mike të madhe të SHBA, ndërsa shprehet se mirëpret rritjen e partneritetit mes dy vendeve.

Në vijim gjeni një letër të Presidentit Donald Trump, publikuar nga ambasada e SHBA, në të cilën falënderohet Qeveria e Shqipërisë.

“I dashur Z. Kryeministër: Faleminderit për përpjekjet tuaja të palëkundura duke iu kundërvënë Iranit dhe duke iu kundërpërgjigjur veprimeve e përpjekjeve të tij destabilizuese për t’u mbyllur gojën disidentëve anembanë globit. Udhëheqësia e treguar nga ju me dëbimin e Ambasadorit të Iranit nga vendi juaj është shembull i përpjekjeve tona të përbashkëta për t’i treguar qeverisë iraniane se veprimet e saj terroriste në Evropë dhe përreth botës do të kenë pasoja të rënda. Shqipëria ka qenë gjithmonë një mike e madhe e Shteteve të Bashkura dhe unë mirëpres rritjen e partneritetit tonë, ndërsa ballafaqohemi me çështjet e shumta të rëndësishme që të dy vendet tona hasin. Sinqerisht, Donald Trump”

Edhe ambasada e SHBA ka përgëzuar Qeverinë e Shqipërisë, pasi ndërmori veprime kundër regjimit Iranian për komplotin e tij terrorist në tokën shqiptare, duke kërcënuar sigurinë evropiane.

“Qeveria e Shqipërisë ka treguar udhëheqësi të vërtetë në përpjekjet tona të përbashkëta për t’i dërguar një mesazh të qartë Iranit se kryerja e veprimeve terroriste në Evropë, apo kudo tjetër, është e papranueshme dhe nuk do të tolerohet. Ne qëndrojmë krah për krah me Shqipërinë, aleatin tonë në NATO dhe partnerin tonë strategjik“, shkruan ambasada/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Dëbimi i ambasadorit iranian, Trump falenderon Ramën: Shqipëria, mike e madhe e SHBA!
Dëbimi i ambasadorit iranian, Trump falenderon Ramën: Shqipëria, mike e madhe e SHBA!
https://2.bp.blogspot.com/-S-ldo1bJl38/XBu814lID_I/AAAAAAAAcso/sHr_mJR6y3IBSBnw7Xj59R3K5HLjz2F8QCLcBGAs/s640/trump-kosova-780x439.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-S-ldo1bJl38/XBu814lID_I/AAAAAAAAcso/sHr_mJR6y3IBSBnw7Xj59R3K5HLjz2F8QCLcBGAs/s72-c/trump-kosova-780x439.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/debimi-i-ambasadorit-iranian-trump.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/debimi-i-ambasadorit-iranian-trump.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy