“Duam të jetojmë në paqe me fqinjët”, çfarë tha Ismail Qemali Ditën e Flamurit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka ndërmarrë një nismë për të informuar opinionin publik on-line mbi ngjarjet historike, dokumentet arkivore përmes rubrikës së re të titulluar: “Historia e diplomacisë shqiptare”.

Një nga vendimet e rëndësishme të Kuvendit Kombëtar të Vlorës menjëherë pas shpalljes së Pavarësisë, më 28 nëntor 1912, ishte ai i krijimit të Qeverisë së Përkohshme të Vlorës, dhe për herë të parë ministër i Jashtëm ishte vetë kryeministri Ismail Qemali.

Kjo nënkuptonte edhe fillimin e organizimit të veprimtarisë diplomatike të shtetit shqiptar. Këtë javë Diploarkiva sjell online vendimet e para të Qeverisë së Përkohshme për organizimin e veprimtarisë diplomatike për njohjen e shtetit të ri të pavarur shqiptar.

Siç do të shprehej vetë Ismail Qemali në letrën drejtuar Fuqive të Mëdha, ku i njoftoi “…për këtë ngjarje të jashtëzakonshme për jetën kombëtare të shqiptarëve..”, qëllimi i shqiptarëve ishte të jetonin në paqe me shtetet fqinje.

Diplomacia shqiptare hyri në veprim me vendimin e 5 dhjetorit të Qeverisë së Përkohshme, i cili e ngarkonte Ministrin e Jashtëm me përgatitjen e misionit diplomatik për në Londër ku kishte filluar punën Konferenca e Ambasadorëve. Me vendimin e 8 dhjetorit u miratuan edhe tezat politike për misionin që do të nisej në Londër e do të punonte për njohjen e shtetit të pavarur shqiptar nga pjesëmarrësit e Konferencës, dhe me 9 dhjetor u miratuan edhe anëtarët e këtij misioni.

Në të gjitha përçapjet e saj diplomatike pranë Fuqive të Mëdha dhe shteteve fqinje, Qeveria e Përkohshme e Vlorës doli si qeveri përfaqësuese e gjithë shqiptarëve në marrëdhëniet ndërkombëtare. /b.d/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Duam të jetojmë në paqe me fqinjët”, çfarë tha Ismail Qemali Ditën e Flamurit
“Duam të jetojmë në paqe me fqinjët”, çfarë tha Ismail Qemali Ditën e Flamurit
https://1.bp.blogspot.com/--p7m8sE6Yws/XAVrG48IMtI/AAAAAAAAb1Q/kj_5XEFuyXchee6Qzmnnmsal8sRjzTxpACLcBGAs/s640/47285149_1899699636810476_7211504141594525696_n.jpg
https://1.bp.blogspot.com/--p7m8sE6Yws/XAVrG48IMtI/AAAAAAAAb1Q/kj_5XEFuyXchee6Qzmnnmsal8sRjzTxpACLcBGAs/s72-c/47285149_1899699636810476_7211504141594525696_n.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/duam-te-jetojme-ne-paqe-me-fqinjet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/duam-te-jetojme-ne-paqe-me-fqinjet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy