Duhet t’i eleminojmë tarifat doganore me Kosovën – Në Selanik e ke 30 euro, në Durrës 250 euro

Pika doganore e Kosovës në portin e Durrësit është drejt hapjes për të nisur nga puna, ndërkohë që biznesi bën apel për ulje të tarifave midis dy vendeve. Kreu i Dhomës së Tregtisë, Nikolin Jaka, tha se tarifat në Shqipëri janë më të larta se në rajon. Ndërkohë që përfaqësues të biznesit kosovar bënë apel që të shfrytëzohet vendosja e taksës ndaj mallrave serbe për të rritur shkëmbimet me Shqipërinë.

Hapja e pikës doganore të Kosovës në portin e Durrësit duket se është pranë konkretizimit.

Nëndrejtori i Doganave shqiptare gjatë një takimi me bizneset e dy vendeve u shpreh se kanë përfundurat procedurat për nisjen nga puna.

Armand Reveli: Presim listën nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave të Kosovës, të agjenntëve nga Kosova dhe të agjencive që do të operojnë në territorin e Shqipërisë dhe ata do të jenë përgjegjës për tranzitin e mallrave dhe personave nga Durrësi, nga sheshi i trageteve, nga sheshi i kontenierëve deri në Prishtinë.

Por pavarësisht kësaj, biznesi vijon të ngrejë një sërë shqetësimesh.

Nikolin Jaka deklaroi se tarifat doganore të rritura edhe nga koncesionet, janë një pengesë shume e madhe për marrëdhëniet Shqipëri-Kosovë.

Nikolin Jaka: Në Selanik e ke 30 euro, në Durrës 250 euro. Atëherë pse duhet ta bëj në Durrës unë thotë sipërmarrësi kosovar? A do i shikoni tarifat ju të dashur sepse ne po e pengojmë me këto të famshmet koncesione dhe dhëniet e shërbimeve të tretëve, ne po pengojmë qarkullimin ekonomik mbase me dashje.

Kreu i Odës Ekonomike të Kosovës ndërkohë bëri apel që të shfrytëzohet vendosja e taksës ndaj mallrave serbe.

Berat Rukiqi: Kemi shumë informalitet, kemi shumë pengesa të cilat jo domosdoshmërisht i dinë dhe vendimmarrësit. Por ne jemi këtu që ti ngremë si probleme.

Sipas të dhënave të INSTAT, në muajin nëntor 2018, pas vendosjes së taksave shtesë nga Prishtina për mallrat serbe, eksportet e Shqipërisë me Kosovën kanë pësuar rritjen më të madhe me rreth 35%.

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Duhet t’i eleminojmë tarifat doganore me Kosovën – Në Selanik e ke 30 euro, në Durrës 250 euro
Duhet t’i eleminojmë tarifat doganore me Kosovën – Në Selanik e ke 30 euro, në Durrës 250 euro
https://3.bp.blogspot.com/-tUYdqozL68U/XB0bDka5BlI/AAAAAAAAcxw/aVn7Gn4VcJs6H7TUOpnxayNJ4Lv2PdjYQCLcBGAs/s640/dogana-1.png
https://3.bp.blogspot.com/-tUYdqozL68U/XB0bDka5BlI/AAAAAAAAcxw/aVn7Gn4VcJs6H7TUOpnxayNJ4Lv2PdjYQCLcBGAs/s72-c/dogana-1.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/duhet-ti-eleminojme-tarifat-doganore-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/duhet-ti-eleminojme-tarifat-doganore-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy