Edhe Tsipras i kthehet “respektimit të minoriteteve” si kusht për BE

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras thotë se respektimi i të drejtave të pakicave dhe i ligjit ndërkombëtar, është kusht themelor për anëtarësim në Bashkimin Europian.

“Respektimi i të drejtës ndërkombëtare, respektimi i të drejtave të pakicave dhe sundimi i ligjit janë kritere të pacënueshme për anëtarësim në BE”, u shpreh Tsipras, por duke mos e përmendur Shqipërinë.

“Të gjitha vendet e Ballkanit duhet të ndjekin shembullin e bashkëpunimit”, theksoi Tsipras, duke përmendur Serbinë si shembullin e rajonit që respekton minoritetet dhe të drejtën ndërkombëtare.

“Serbia i respekton këto kritere dhe vendet e tjera të rajonit duhet të ndjekin këtë rrugë”, shtoi Kryeministri grek.

Tsipras e konsideron të rëndësishëm anëtarësimin në BE të vendeve të Ballkanit, duke i bërë thirrje gjithashtu unionit që të japë një vizion të qartë dhe pozitiv ndaj këtyre shteteve. Këto deklarata, Alexis Tsipras i bëri gjatë konferencës në samitin mes Serbisë, Greqisë, Bullgarisë dhe Rumanisë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Edhe Tsipras i kthehet “respektimit të minoriteteve” si kusht për BE
Edhe Tsipras i kthehet “respektimit të minoriteteve” si kusht për BE
https://3.bp.blogspot.com/-_C4cyCw0r00/XB5wtw8P1yI/AAAAAAAAc4o/0t_irFE2MvM3LKG9BmEWWC3WgLDHY9FswCLcBGAs/s640/rama-cipras-905x395.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-_C4cyCw0r00/XB5wtw8P1yI/AAAAAAAAc4o/0t_irFE2MvM3LKG9BmEWWC3WgLDHY9FswCLcBGAs/s72-c/rama-cipras-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/edhe-tsipras-i-kthehet-respektimit-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/edhe-tsipras-i-kthehet-respektimit-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy