Ekskluzive: Çfarë shkruanin gazetat e kohës për vrasjen e Thimio Lolit nga Sali Vranishti

Memoriali i Thimio Lolit në Kranë, Delvinë u thye ditën e djeshme nga persona të paidentifikuar.

Kjo pas një dokumentari të gazetarit Marin Mema, i cili tregonte se në fakt Loli kishte luftuar kundër shqiptarëve dhe ishte një tradhtar.

Grekët e cilësuan këtë si një provokim, teksa shumë banorë të zonës së Kranës, në Delvinë nuk e kishin idenë se çfarë përfaqësonte figura e tij.

Sipas dokumenteve ekskluzive që JOQ Albania disponon, gazetat e asaj kohe, Atdheu dhe Drita, e cilësonin Lolin si pjesë të çetave greke kundër shqiptarëve.

Sipas gazetave, Thimio Loli pati një betejë të ashpër kundër Sali Vranishtit, i cili së bashku me 27 shqiptarë të tjerë luftoi kundër çetave greke, ku pjesë ishte edhe Loli.

Sali Vranishti e plagosi Thimio Lolin, dhe më pas e ndoqi për ta vrarë por pa suskses.

Thimio Loli sipas historianëve ishte shndërruar në tmerrin e banorëve të Delvinës, teksa ata kërkuan ndihmë nga trimi shqiptar Sali Murat Vranishti.

Grekët nderojnë çdo vit memorialin e Thimio Lolit, teksa pas shkatërrimit të memorialit, ai është ndërtuar përsëri.

E këto dokumente tregojnë se si nderohet një vrasës i shqiptarëve nga grekët edhe pse në territor shqiptar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ekskluzive: Çfarë shkruanin gazetat e kohës për vrasjen e Thimio Lolit nga Sali Vranishti
Ekskluzive: Çfarë shkruanin gazetat e kohës për vrasjen e Thimio Lolit nga Sali Vranishti
https://3.bp.blogspot.com/-EAsh2om0sO4/XAgLoaXQdPI/AAAAAAAAb94/ZhwnoOs5SYo-p2Ydrmwx8gePY8HJu7mzQCLcBGAs/s640/foto.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-EAsh2om0sO4/XAgLoaXQdPI/AAAAAAAAb94/ZhwnoOs5SYo-p2Ydrmwx8gePY8HJu7mzQCLcBGAs/s72-c/foto.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/ekskluzive-cfare-shkruanin-gazetat-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/ekskluzive-cfare-shkruanin-gazetat-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy