Emigrantë, kujdes me sigurimin kufitar në Shqipëri

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare këshillon qytetarët që udhëtojnë drejt Shqipërisë me automjetet e tyre me targa të huaja të presin policat kufitare vetëm në pika të autorizuara.

Në çdo pikë të kalimit të kufirit në Shqipëri gjenden agjentë të shoqërive të sigurimit pranë të cilave mund të pajiseni me policat kufitare.

Këta agjentë janë miratuar nga AMF dhe punojnë për shoqëritë e sigurimit për shitjen e policave kufitare. AMF nënvizon se ata mund ta kryejnë këtë veprimtari vetëm brenda territorit të Republikës së Shqipërisë.


Sipas AMF-së, çdo policë e sigurimit kufitar që ofrohet pa hyrë në territorin e Republikës së Shqipërisë, apo që është e plotësuar me shkrim dore dhe jo me mjete elektronike, është në kundërshtim me rregullat e legjislacionit shqiptar, dhe si e tillë është e pavlefshme.

Që një policë kufitare të jetë e vlefshme, ajo duhet të figurojë në regjistrin online në faqen zyrtare të AMF-së. Raportimi dhe identifikimi i policave kufitare të shitura nga kompanitë e sigurimit bëhet në kohë reale nëpërmjet regjistrit elektronik online të shitjeve. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Emigrantë, kujdes me sigurimin kufitar në Shqipëri
Emigrantë, kujdes me sigurimin kufitar në Shqipëri
https://3.bp.blogspot.com/-i8lnrB-Dfuk/XB0KrcTe-uI/AAAAAAAAcwE/B8lNrDseF-AeiME6-qFGw80gJg1bJ9B1gCLcBGAs/s640/Polica-1.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-i8lnrB-Dfuk/XB0KrcTe-uI/AAAAAAAAcwE/B8lNrDseF-AeiME6-qFGw80gJg1bJ9B1gCLcBGAs/s72-c/Polica-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/emigrante-kujdes-me-sigurimin-kufitar.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/emigrante-kujdes-me-sigurimin-kufitar.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy