Fajon: Kjo Serbi nuk meriton të jetë pjesë e Evropës

Raportuesja për Kosovën për procesin e liberalizimit të vizave në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon në një intervistë për “Radio Evropa e Lirë”, ka kritikuar Serbinë për sulmet e politikës ndaj zërave të qeverisë.

Fajon me këtë rast ka deklaruar se

“Kjo nuk është Serbia që dua ta shoh në Bashkimin Evropian (EU)”. Ajo ka thënë se e kritikon Serbinë sepse dëshiron ta sheh më mirë”.

Ajo shton se

“Nuk e mendoj vetëm unë por edhe shumë kolegë nga institucionet evropiane që shumë qartë i përcjellin këto porosi. Ekziston një dallim i madh mes asaj që Serbia ka realizuar në lidhje me reformat në rrugën drejt Bashkimit Evropian për dallim nga realiteti në atë shtet”, theksoi ajo.

Serbia ka hapësirë për shumë mendime kritike edhe brenda skenës politike, shkruan alsat-m përcjellë Klan Kosova.

“Porosia për Qeverinë është që duhet të krijojnë kushte më të mira për respektimin e demokracisë dhe kjo është arsyeja pse njerëzit dëshirojnë të jetojnë të lirë”

“Qytetarët duhet të kenë ndjenjën se qeveritarët brengosen për ta. Bindja ime nga kontaktet me njerëzit në Serbi është se nuk ekziston kjo. Këto janë tema të vështira dhe të ndjeshme”, u shpreh Fajon.

Tanja Fajon ka shkruar edhe në Twitter një mesazh që i drejtohet skenës politike në Serbi:

“Frikë nga sulmet politike në Serbi”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Fajon: Kjo Serbi nuk meriton të jetë pjesë e Evropës
Fajon: Kjo Serbi nuk meriton të jetë pjesë e Evropës
https://3.bp.blogspot.com/-7Z71N2h7w_s/XB0dz0EjkUI/AAAAAAAAcx8/CdT8moGEyrYZYxFGcklcHdZyfP8-9THpACLcBGAs/s640/Tanja-Fajon.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-7Z71N2h7w_s/XB0dz0EjkUI/AAAAAAAAcx8/CdT8moGEyrYZYxFGcklcHdZyfP8-9THpACLcBGAs/s72-c/Tanja-Fajon.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/fajon-kjo-serbi-nuk-meriton-te-jete.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/fajon-kjo-serbi-nuk-meriton-te-jete.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy