FOTO: Ku ndodhen eshtrat? “Misteri” i fundit i Ali Pashë Tepelenës

Nga Auron Tare
Interesimit të disa miqve dhe gazetareve për “zbulimin” e fundit në lidhje me vendndodhjen e vendvarrimit të kokës së Ali Pasha Tepelenës mund t’ju them se:
Vendndodhja e gurëve te varrit te Aliut djemve dhe nipërve të tij është mjaft i njohur.
Përpjekje për rikthimin e tij në Shqipëri janë bërë që në periudhën komuniste por pa asnjë rezultat.
Po kështu për 100 vjetorin e Pavarësisë u bënë përpjekje nga Qeveria Berisha dhe në veçanti nga Jozefina Topalli për sjelljen e Kokës së Pashait. Pala Turke ishte mjaft evazive.
Në 2016 konsulli shqiptar në Stamboll e ribëri edhe një përpjekje tjetër për këtë çështje në bashkëpunim edhe me një kërkesë nga Kryetari Bashkisë së Tepelenës.
Pala turke ishte përsëri evazive.
Arsyeja perse pala turke ka qenë gjithmonë evazive në këtë çështje e “zbuloi” profesor Tutuncu një studiues i historisë otomane.
Në gazetën “Akşam Gazetes” i 7 Haziran 1934 shkruhet se eshtrat e Aliut dhe djemve të tij janë vendosur në një varr masiv së bashku me shumë eshtra të personaliteteve Otomane.
Kjo për arsye të hapjes së rrugës që kalonte afër Portës ku për traditë vendoseshin kokat e prera të zyrtareve Otomane.
Fatva apo deklarata e vrasjes se Aliut është tashme e botuar nga kapelani i Ambasadës Britanike në Stamboll R. Walsh
Djemtë e Aliut u vranë në Ankara dhe Kutahy.
Më poshtë janë përkthimet e gurë-varreve që sot janë të vendosura vetëm si shenja historike dhe pa asgjë brenda.
Gurë-varri i Ali Pashës
Gurë-varr i Mehmet Pashës, Guvernator i Delvinës
Gurë-varri i Salih Pashës, Guvernator i Lepantos
Gurë-varri i Veli Pashës, djali i Aliut dhe Guvernator i Moresë/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: FOTO: Ku ndodhen eshtrat? “Misteri” i fundit i Ali Pashë Tepelenës
FOTO: Ku ndodhen eshtrat? “Misteri” i fundit i Ali Pashë Tepelenës
https://4.bp.blogspot.com/-rBZ7ejL22qU/XAgQJgM4oZI/AAAAAAAAb_w/wDOuSzxHa2gVBj4Zf-5gFhAHBYaFG8AcgCLcBGAs/s640/59d660efb3f8728aa8c81d5cad6beb46-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-rBZ7ejL22qU/XAgQJgM4oZI/AAAAAAAAb_w/wDOuSzxHa2gVBj4Zf-5gFhAHBYaFG8AcgCLcBGAs/s72-c/59d660efb3f8728aa8c81d5cad6beb46-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/foto-ku-ndodhen-eshtrat-misteri-i.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/foto-ku-ndodhen-eshtrat-misteri-i.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy