Gjykata e Arbitrazhit/ Serbia s’e çon dot çështjen e taksës pa e njohur

Shteti i Serbisë nuk mund ta çojë Kosovën në Gjykatën e Arbitrazhit për masën mbrojtëse 100 për qind. Këtë mundësi ia penalizon mosnjohja e Kosovës si shtet i pavarur, raporton KTV.

Neni 43 i Marrëveshjes së CEFTA-së përcakton se për çdo mosmarrëveshje, pala e cila pretendon të jetë e dëmtuar duhet t’i drejtohet me një njoftim me shkrim palës tjetër për konsultim.Nëse brenda afatit prej 90 ditësh nuk arrihet zgjidhje, atëherë palët vendosin t’i ndjekin procedurat e Arbitrazhit.Por, derisa Serbia nuk e njeh Kosovën si shtet, kjo procedurë nuk mund të ndiqet.Andaj, edhe kryeministri i Kosovës thotë se masa nuk do të largohet deri në njohjen e pavarësisë si dhe e njëjta mund të largohet vetëm me vendim të Qeverisë.

Por, ekziston mundësia që në Arbitrazh të dërgohet UNMIK-u.Në marrëveshjen mes Prishtinës dhe Beogradit, në vitin 2012, Kosovës i është mundësuar që të këtë përfaqësues në takimet me vendet e CEFTA-s.Por, burime të KTV-së kanë treguar se në çdo takim të zhvilluar mes shteteve anëtare, pjesëmarrës kanë qenë edhe zyrtarë të UNMIK-ut.

Ministri i Tregtisë ka treguar se vendimi është bazuar në nenin 18, i cili lejon marrjen e masave mbrojtëse nëse vendit i cenohet siguria.Në krah Qeverisë i kanë dalë edhe odat ekonomike të Shqipërisë dhe Maqedonisë, të cilat kanë kërkuar rishikim të marrëveshjes së CEFTA-s.

Marrëveshja e CEFTA-s është nënshkruar nga UNMIK-u në emër të Kosovës, në korrik të vitit 2007.E njëjta ishte nënshkruar paraprakisht edhe nga Shqipëria, Maqedonia, Serbia, Kroacia, Bosnja, Bullgaria, Moldavia, Mali i Zi e Rumania. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gjykata e Arbitrazhit/ Serbia s’e çon dot çështjen e taksës pa e njohur
Gjykata e Arbitrazhit/ Serbia s’e çon dot çështjen e taksës pa e njohur
https://4.bp.blogspot.com/-KO1NxBEZ1Hc/XAbffCjb3mI/AAAAAAAAb6I/4zWHxFGE7agRJKE1Nt-CU2dV2tZPUpQ0wCLcBGAs/s640/auto_serbia-kosovo-flags1534862945.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-KO1NxBEZ1Hc/XAbffCjb3mI/AAAAAAAAb6I/4zWHxFGE7agRJKE1Nt-CU2dV2tZPUpQ0wCLcBGAs/s72-c/auto_serbia-kosovo-flags1534862945.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/gjykata-e-arbitrazhit-serbia-se-con-dot.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/gjykata-e-arbitrazhit-serbia-se-con-dot.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy