INSTAT ngre alarmin/ Shqipëria drejt plakjes, krahu i punës në emigrim

Shqipëria po shkon drejt plakjes. Bazuar në të dhënat e INSTAT 68% e emigrantëve, i përket moshës më aktive të krahut të punës.

Ndërkohë rreth 1.6 milion persona ose më shumë se një e treta e popullsisë, janë larguar nga vendi që prej vitit 1991.

Plakja e popullsisë sipas INSTAT po rritet me shifra të frikshme, gjë që kërkon marrjen e masave në mënyrë urgjente.

Bazuar në shifrat e INSTAT, nga viti 2011 deri në 2017-ën, 317 mijë persona, kanë kërkuar të largohen nga vendi, shifra të barabarta me boshatisjen e Durrësit dhe Fierit.

Aktualisht në Shqipëri, rreth 1 milion njerëz i përkasin grupmoshës 10-49 vjeç.

Më problematike për INSTAT është largimi i grupmoshës 20-39 vjeç, e cila zë pjesën më të madhe të emigrantëve, ndërsa 71 mijë emigrant janë fëmijë nën moshën 10 vjeç.

Në regjistrimin e vitit 2011 në Itali dhe Greqi jetojnë rreth 500 mijë shqiptarë, kurse pjesa tjetër është e shpërndarë në 9 shtete të tjera.

Largimi i krahut të punës ka sjellë efekte negative në fondin e sigurimeve shoqërore dhe zhvillimin e pasurisë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: INSTAT ngre alarmin/ Shqipëria drejt plakjes, krahu i punës në emigrim
INSTAT ngre alarmin/ Shqipëria drejt plakjes, krahu i punës në emigrim
https://2.bp.blogspot.com/-yj47gMp369o/XB5rIb-j5aI/AAAAAAAAc4M/OxkCJFqZp-8MlAIYveVk_cfUy_bcv3V6wCLcBGAs/s640/tirana-1-640x279.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-yj47gMp369o/XB5rIb-j5aI/AAAAAAAAc4M/OxkCJFqZp-8MlAIYveVk_cfUy_bcv3V6wCLcBGAs/s72-c/tirana-1-640x279.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/instat-ngre-alarmin-shqiperia-drejt.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/instat-ngre-alarmin-shqiperia-drejt.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy