‘Kacifas helmoi klimën’, Greqia: Drejt mbylljes çështjet e hapura me Shqipërinë!

Në intervistën për radiostacionin Real FM dhe gazetarin Nikos Haxhinikolau, zv/ministri i Jashtëm grek, Jorgos Katrugalos, ka theksuar në lidhje me marrëdhëniet Shqipëri-Greqi se

“Jemi shumë afër të mbyllim të gjitha çështjet e hapura me Shqipërinë, përfshi këtu edhe të zonës detare.

Negociatat shkuan shumë pas për shkak të ngjarjes shumë të trishtë me vdekjen e K. Kaçifa, ngjarje që në nivel esencial, nuk ndryshoi diçka nga ecuria e diskutimeve, por patjetër që helmoi klimën. Tani, ajo që kërkojmë është pala tjetër të konfirmojë angazhimet ndaj minoritetit tonë.

Kohët e fundit ka miratuar një ligj për minoritetet, presim të konstatojmë praktikisht zbatimin e akteve ekzelutuese. Sepse prioriteti ynë është mbrojtja e të drejtave të minoritetit e me ecurinë e këtij procesi, besoj se vërtet të rigjejmë fillën e bisedës për zonën ekonomike (detare),” u shpreh ai, raporton BW

Ai ka folur edhe per takimin e mundshem, Rama-Tsipras

“Ka një kuptim që udhëheqësit e të dy vendeve të takohen por duhet më shumë kohë për të kapërcyer problemet e krijuara nga vdekja e Konstandinos Kaçifas”

Në lidhje me marrëveshjen e Prespës, zv/ministri Katrugalos ka deklaruar se “kishim një takim të fundit në Selanik me ministrat e Jashtëm të Fyrom, Bullgarisë dhe Shqipërisë. Aty konfirmuam plotësisht se të dy palët ndjekim klimën e mirë të bashkëpunimit për të arritur deri në fund, çfarë gjykojmë si marrëveshje me interes për të dy palët. Kontaktojmë vazhdimisht për t’u pasqyruar saktë në reformën kushtetuese të vendit fqinj të gjitha sa u ra dakort në Prespë. Afati kohor mbetet i njëjti. Deri në fund të Janarit në vendin fqinj, në Mars ratifikimi i marrëveshjes në parlamentin grek” ka përfunduar Katrugalos./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: ‘Kacifas helmoi klimën’, Greqia: Drejt mbylljes çështjet e hapura me Shqipërinë!
‘Kacifas helmoi klimën’, Greqia: Drejt mbylljes çështjet e hapura me Shqipërinë!
https://1.bp.blogspot.com/-5AWH2MHZTKI/XAbMKSggaII/AAAAAAAAb20/ZH1ciC4wkcAxe8hKra8FgfzmYlz1SVdEgCLcBGAs/s640/1543924425_1543924264katrou.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-5AWH2MHZTKI/XAbMKSggaII/AAAAAAAAb20/ZH1ciC4wkcAxe8hKra8FgfzmYlz1SVdEgCLcBGAs/s72-c/1543924425_1543924264katrou.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/kacifas-helmoi-klimen-greqia-drejt.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/kacifas-helmoi-klimen-greqia-drejt.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy