Kapitullojnë bizneset: Serbia i largon nga puna rreth 21000 punëtorë

Nëse deri dje patriotizëm ishte lufta për liri, sot është konsumimi i produkteve vendore. Kështu e forcojmë ekonominë dhe në anën tjetër e dëmtojmë armikun shekullor.

Rezultatet në të mirën tonë po flasin çdo ditë e më shumë.

Serbia tani veq është në gjendje të pranojë çdo marrëveshje, vetëm e vetëm të mos jetë taksa 100 % mbi produktet e tyre.

Gati u bë një muaj që nga hyrja në fuqi e taksës ndaj produkteve serbe. Kjo ka ndikuar çdo ditë e më shumë në rënien e importit nga Serbia. Populli çdo ditë e më shumë po e kupton rëndësinë e konsumimit të produkteve vendore. Ajo shihet në rezultatet e fundit nga bizneset kosovare, ku po shtohet prodhimi vendor dhe zëvendësimi i produkteve.

Në Serbi, afër 2600 biznese të vogla dhe të mesme e kanë të pamundur ekzistencën, ngase shitjet i realizonin në tregun tonë. Kjo duhet të bëjë edhe më të vendosur qeverinë dhe të vazhdojë me taksën 100 % ndaj produkteve të tyre.

Nëse vazhdohet me këtë taksë edhe në vitin e ardhshëm, Serbia do ketë humbje rreth 514 milionë euro. Serbia, po mundohet që përmes BE-se të bëjë presion për largimin e taksës. Nuk duhet të dorezohemi, deri në njohjen nga Serbia.

Kjo taksë ka ndikuar edhe në numrin e largimit të punëtorëve në Serbi.

Nga taksa e deri me sot janë larguar nga puna rreth 21000 punëtorë në Serbi.

Populli duhet çdo ditë e më shumë të kërkojë vetëm produkte vendore, kështu ndikojmë në një zhvillim të qëndrueshëm ekonomike dhe ngritjen e normës të të punësuarve në Kosovë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kapitullojnë bizneset: Serbia i largon nga puna rreth 21000 punëtorë
Kapitullojnë bizneset: Serbia i largon nga puna rreth 21000 punëtorë
https://1.bp.blogspot.com/-AmpEItOVVwk/XBupqIoOLrI/AAAAAAAAcq0/Hzox1832lRklPJyQY-U9lquZcsp1JZ9qACLcBGAs/s640/Zastava-oruzije-fabrika-proizvodnja-unutrasnjost-2--702x459.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-AmpEItOVVwk/XBupqIoOLrI/AAAAAAAAcq0/Hzox1832lRklPJyQY-U9lquZcsp1JZ9qACLcBGAs/s72-c/Zastava-oruzije-fabrika-proizvodnja-unutrasnjost-2--702x459.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/kapitullojne-bizneset-serbia-i-largon.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/kapitullojne-bizneset-serbia-i-largon.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy