Kërkim për naftë e gaz në Jon, Greqia kërkon të investojë me shifra marramendëse

Kompanitë që kërkojnë naftë dhe gaz në tokë dhe në det në pjesën perëndimore të Greqisë do të investojnë 500 milionë euro në 7-8 vitet e ardhshme, sipas kreut të kompanisë shtetërore që negocion licencat e eksplorimit.

Sipas gazetës Kathimerini Yannis Bassias, President dhe Drejtor Ekzekutiv i Menaxhimit të Hellenic Hydrocarbon Resources (HHRM) foli për madhësinë e investimeve dhe mundësitë që ofron Greqia në Forumin e Fundit të Mesdheut Lindor mbi ligjin e energjisë të organizuar në Athinë, raporton “BalkanWeb”.

Bassias theksoi se disa kompani kanë teknologji dhe njohuri për të kërkuar në thellësitë e detit Jon dhe Kretës, ndërsa teknologjia që do të lejojë shpime në thellësi më të mëdha se 3.000 metra pritet të jetë në dispozicion në atë kohë kur do të vendoset nëse prodhimi i naftës dhe gazit është në të vërtetë i realizueshëm. Pra, Greqia do të shërbejë si një terren provues për teknologjinë e re, tha ai.

Ndërsa kapaciteti i Greqisë perëndimore, në perëndim të Korfuzit për të prodhuar hidrokarburet është duke u hulumtuar, rezerva të provuara janë gjetur në detin Mesdhe midis Qipros, Egjiptit dhe Izraelit dhe në Detin e Zi.

Parlamenti grek pritet të ratifikojë kontratat e licencimit për eksplorimin e hidrokarbureve në Detin Jon (një konzorcium i Hellenic Petroleum dhe REPSOL), në perëndim dhe në veriperëndim të Kretës (një konsorcium Total / Exxon / Hellenic Petroleum) dhe Blloku 10 (Hellenic Petroleum). Ajo që do të pasojë është një përpjekje për të bindur kompanitë që të shikojnë fushat që ende nuk kanë tërhequr interesin e investitorëve./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kërkim për naftë e gaz në Jon, Greqia kërkon të investojë me shifra marramendëse
Kërkim për naftë e gaz në Jon, Greqia kërkon të investojë me shifra marramendëse
https://4.bp.blogspot.com/-ryEs21IWxCE/XAVmmEuDU_I/AAAAAAAAbzo/eUQ4-wc-Y30VUzXilsD9bzJtLOlmBUo8QCLcBGAs/s640/oil-thumb-large-721x450-1-640x399.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-ryEs21IWxCE/XAVmmEuDU_I/AAAAAAAAbzo/eUQ4-wc-Y30VUzXilsD9bzJtLOlmBUo8QCLcBGAs/s72-c/oil-thumb-large-721x450-1-640x399.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/kerkim-per-nafte-e-gaz-ne-jon-greqia.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/kerkim-per-nafte-e-gaz-ne-jon-greqia.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy