Kikia: Ose Faik Konica ka qenë profet, ose ky vend është i nëmur!

Nga Mentor Kikia

Ja çfarë shkruante Faik Konica në 1922: “Shqiptarët kishin zakon të thoshin se shpëtimin dhe përparimin e Shtetit e ndalojnë tre veta: Esadi (Toptani), Bib Doda, Ismail Qemali. Njëri nga këta vdiq, dy u vranë.

Që të tre u çduknë. Po në vënt të tyre duallnë një duzinë tiranë dhe intriganë të tjerë. Dhe po të dalin nesër disa patriotë katilë, që t’i qërojnë tiranët zëvendës të Esadit, vepra kriminale idealiste e tyre do të vejë prapë e humbur. Se këtu s’ke të bësh me ca njerës të veçuar, ke të bësh me një pemë që e pjell Dhe’u i Shqipërisë.

Dhjetë të qëruar, një mijë të tjerë të lindur!”

Ja çfarë bëjmë ne sot: Për fat të keq ne nuk i vrasim, se është “tjatër” kohë. Sa herë ndërrojmë qeverisjet, në mendojmë se kemi vrarë me votë të ligjtë dhe të korruptuarit.

Por ata që sjellim në pushtet, na dalin edhe më i ligj e më të korruptuar se ata që kemi “vrarë”. Më të shumtë në numër e më të babëzitur./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kikia: Ose Faik Konica ka qenë profet, ose ky vend është i nëmur!
Kikia: Ose Faik Konica ka qenë profet, ose ky vend është i nëmur!
https://1.bp.blogspot.com/-6-Oy3rlb_j0/XB04vzqUmjI/AAAAAAAAc0U/Vto64M9jWa4NISteGkiLBxEOQK-qfm9wgCLcBGAs/s640/48407479_2266675530253510_7259032447260557312_o.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-6-Oy3rlb_j0/XB04vzqUmjI/AAAAAAAAc0U/Vto64M9jWa4NISteGkiLBxEOQK-qfm9wgCLcBGAs/s72-c/48407479_2266675530253510_7259032447260557312_o.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/kikia-ose-faik-konica-ka-qene-profet.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/kikia-ose-faik-konica-ka-qene-profet.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy