Kreu i OMONIA në Korçë: Duam sqarime për grekët që janë shpallur non grata

Një muaj pas vrasjes së minoritarit grek, Konstantinos Katsifas në Bularat, ka reaguar edhe kreu i OMONIA-s në Korçë. Në një deklaratë për mediat, Ligoraq Karamelo teksa e cilësoi vrasjen e 35-vjeçarit, si të shëmtuar dhe tragjike, kërkoi nga shteti shqiptar zbardhjen e plotë të ngjarjes.

Kreu i OMONIA-s kërkoi ndër të tjera që Ministria e Brendshme dhe e Jashtme të japë një shpjegim për shpalljen non grata të eurodeputetes greke, Eleni Theocharous dhe 52 shtetasve të tjerë.

“Vrasja e Kacifas është një ngjarje tragjike dhe e shëmtuar, kërkojme nga shteti shqiptar të zbardhet e vërteta. Policia tejkaloi kompetencat dhe shkeli të drejtën e jetës së një qytetari të minoritetit grek, duhet transparencë për ecurinë e hetimeve të vrasjes së Kacifas dhe shkaqet pse ndodhi ngjarja.

Kërkojme sqarime nga ministria e Brendshme dhe e Jashtme, për vendimin ekstrem të shpalljes non grata te eurodeputetes qipriotes, Theocharos dhe 52 personave të tjerë. Mes të shpallurit non grata, kishte edhe qytetare me shtetesi shqiptare, minoriteti grek në Shqipëri të bashkohet dhe ndërgjegjësohet.

Minoriteti të mos i sherbejë interesave politike te maxhorancës, që po krijon një klimë të papranueshme dhe po përhap panik mes minoritareve. Të zbatohen konventat ndërkombëtare, që garantojnë të drejtat e minoritetit”,- u shpreh ai./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kreu i OMONIA në Korçë: Duam sqarime për grekët që janë shpallur non grata
Kreu i OMONIA në Korçë: Duam sqarime për grekët që janë shpallur non grata
https://3.bp.blogspot.com/-SEtBk-6ezX8/XAQsxhMbo9I/AAAAAAAAbwQ/kJ-1PDbwQDEiRXxTfRU8pkZwcmr5ydBvACLcBGAs/s640/Screenshot_1-3.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-SEtBk-6ezX8/XAQsxhMbo9I/AAAAAAAAbwQ/kJ-1PDbwQDEiRXxTfRU8pkZwcmr5ydBvACLcBGAs/s72-c/Screenshot_1-3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/kreu-i-omonia-ne-korce-duam-sqarime-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/kreu-i-omonia-ne-korce-duam-sqarime-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy