Kryepeshkopi Janullatos: Më kërcënojnë edhe grekët edhe shqiptarët…

Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Anastas Janullatos, i cili ka lindur në Greqi por që prej 1992 është në krye të kishës shqiptare ka deklaruar së fundmi se ka marrë shumë kërcënime edhe nga pala greke edhe nga ajo shqiptare.

Në një reagim zyrtar të Kishës Ortodokse Autoqefale thuhet se Janullatos u ka shprehur ngushëllimet e tij edhe familjes së Kostandinos Kaçifas, por edhe asaj të Petrit Zilfes.

Mirëpo sipas kryepeshkopit, ekstremistët e të dy vendeve e kanë kërcënuar herë pas here, pavarësisht se ai thjesht është solidarizuar me dhimbjen e njerëzve.

Reagimi i plotë i Kishës Autoqefale të Shqipërisë:

Kryepiskopi Anastas ka ngushëlluar të dyja familjet
Disa faqe interneti dhe gazeta shqiptare u ngutën të ribotojnë një artikull të z. G. Kapllani, që kishte si argumentin e tij kryesor një nënkuptim fyes, ku thoshte se Kryepiskopi Anastas u interesua dhe shprehu ngushëllimet e tij vetëm për familjen Kacifa dhe se u tregua indiferent për familjen e Petrit Zilfës, që u vra në mënyrë të padrejtë. Ky pohim është krejtësisht i pavërtetë! Kryepiskopi Anastas ka ngushëlluar të dyja familjet. Ai i shprehu ngushëllimet e tij familjes Zilfa, më 5 dhjetor 2018.
Ata që e njohin se si është e vërteta, e dinë fare mirë se Kryepiskopi Anastas merr pjesë me respekt dhe dhembshuri në vuajtjen e njerëzve dhe përballet me ngjarjet, në heshtje dhe gjykim të thellë, pavarësisht kërcënimeve, që merr kohë pas kohe nga grupe ekstremiste të të dy vendeve. Qarqe të mirëinformuara dhe objektive në Shqipëri dhe në Greqi, e njohin mirë faktin se, për 27 vite, Kryepiskopi Anastas lufton për paqen, mirëkuptimin dhe respektin reciprok midis njerëzve dhe popujve.”

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Kryepeshkopi Janullatos: Më kërcënojnë edhe grekët edhe shqiptarët…
Kryepeshkopi Janullatos: Më kërcënojnë edhe grekët edhe shqiptarët…
https://4.bp.blogspot.com/-bwnj8OXixYA/XAvnKmOhrvI/AAAAAAAAcCQ/SpiihqLaeYERCxucapPw8tAYE6pkMYYQgCLcBGAs/s640/D3E7D374-7E7A-4B5B-AEB6-8F87023AEBE3.jpeg
https://4.bp.blogspot.com/-bwnj8OXixYA/XAvnKmOhrvI/AAAAAAAAcCQ/SpiihqLaeYERCxucapPw8tAYE6pkMYYQgCLcBGAs/s72-c/D3E7D374-7E7A-4B5B-AEB6-8F87023AEBE3.jpeg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/kryepeshkopi-janullatos-me-kercenojne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/kryepeshkopi-janullatos-me-kercenojne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy