Mali i Zi edhe njëherë me shqiptarët, kundër Serbisë

Kujt i përket lahuta? Kjo është pyetja që po diskutohet më së shumti në rrjetet sociale, pasi disa raportimeve se lahuta është regjistruar si një trashëgimi kulturore e Serbisë. Por, nuk janë vetëm shqiptarët të zemëruar.

Sipas portalit austriak, Kosmo, në Ballkan të gjithë janë të shqetësuar. Mali i Zi po ashtu ka reaguar me zemërim pas hapjes së qendrës kulturore ‘Ivo Andriq’ në Pekin. Gjatë ceremonisë hapëse u luajt me lahutë, por malazezët thonë se ajo është vegla e tyre muzikore.

Për këtë arsye, Ministria e Kulturës e Malit të Zi i ka dërguar një notë proteste Serbisë. Përshkallëzimi i kësaj beteje ka përfshirë politikanë, historianë dhe ekspertë muzike, shkruan Kosmo.

Mitropoliti serb Amfilohije Radoviç e ndezi i pari këtë luftë gjatë 1000-vjetorit të eparkisë në Prizren. Ai luajti me lahutë dhe tha se e bëri këtë për të treguar se kujt i përket kjo vegël në të vërtetë.

“Lahuta është dhe do mbetet serbe. Ajo vjen nga kisha serbe ortodokse prej qindra vitesh”, tha ai.

Kosmo shkruan se Mali i Zi është bashkuar me Shqipërinë, Kroacinë dhe Bosnjen kundër Serbisë.

Edhe pse UNESCO e ka regjistruar si trashëgimi kulturore të Serbisë, këto vende kërkojnë një rishikim të prejardhjes së lahutës, përfundon shkrimi i portalit austriak./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mali i Zi edhe njëherë me shqiptarët, kundër Serbisë
Mali i Zi edhe njëherë me shqiptarët, kundër Serbisë
https://3.bp.blogspot.com/-t2rGnEz5qrE/XB_bwlF8IiI/AAAAAAAAc-w/oaocnfiLJYYzqoPlLGNbXUlddB5y0_qegCLcBGAs/s640/787BC91A-6A68-4F3D-9FA2-F7C16CF3616D-640x361.png
https://3.bp.blogspot.com/-t2rGnEz5qrE/XB_bwlF8IiI/AAAAAAAAc-w/oaocnfiLJYYzqoPlLGNbXUlddB5y0_qegCLcBGAs/s72-c/787BC91A-6A68-4F3D-9FA2-F7C16CF3616D-640x361.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/mali-i-zi-edhe-njehere-me-shqiptaret.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/mali-i-zi-edhe-njehere-me-shqiptaret.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy