Marrëveshjet me Kosovën ngelen në letër

Marrëveshjet e nënshkruare midis qeverive Shqipëri—Kosovë për lehtësimin e procedurave dhe shkëmbimin tregtar ende nuk kanë gjetur zbatim në terren. Të enjten në Tiranë u zhvillua një takim mes përfaqësuesve të biznesit nga Shqipëria e kosova dhe drejtuesve të Doganave në të dy shtete.

Bizneset e të dyja palëve ngrenë një sërë problematikash dhe barrierash që e bëjnë thuajse të pamundur rritjen e tregtisë mes dy vendeve, ku edhe brenda procedurave jo tarifore fshihen kosto të rënda.

Ndërsa shfaqen probleme me përdorimin e Portit të Durrësit si tranzit për mallrat e Kosovës, dhe shqetësim kryesor janë dhe kostot e larta.

Ndërsa doganat bëjnë me dije se janë marrë masat që porti i Durrësit të përdoret si tranzit dhe se nga Janari i vitit të ardhshëm, faturat do të jenë online. Sa i përket kostove, doganat sqarojnë se tarifat përcaktohen nga koncesionari.


Takimi i zhvilluar midis bizneseve dhe përfaqësueve të doganave të të dyja vendeve është i pari i organizuar nga Dhoma e përbashkët e Tregtisë Shqipëri-Kosovë, e cila u lançua gjatë mbledhjes ndërqeveritare në 26 Nëntor në Pejë. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Marrëveshjet me Kosovën ngelen në letër
Marrëveshjet me Kosovën ngelen në letër
https://2.bp.blogspot.com/-srcKL1Dhu5U/XB0SKTTu_EI/AAAAAAAAcw4/nMKhoU1gbcUsHvX5lW429G6nQW72-icKwCLcBGAs/s640/Morine-1.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-srcKL1Dhu5U/XB0SKTTu_EI/AAAAAAAAcw4/nMKhoU1gbcUsHvX5lW429G6nQW72-icKwCLcBGAs/s72-c/Morine-1.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/marreveshjet-me-kosoven-ngelen-ne-leter.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/marreveshjet-me-kosoven-ngelen-ne-leter.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy