Masakra e Manastirit: Kur otomanët vetëm në një ditë vranë 1000 shqiptarë

Eksperti i sigurisë, Fadil Kajtazi kujtoi 9 gushtin të vitit 1830, kur pushteti osman vrau afër 1000 persona, për të cilët thuhet se ishin elitë e asaj kohe.

Lexoni të plotë postimin e Kajtazit në Facebook:

“Masakra e Manastirit 1830

Sot eshte 9 gushti; sot e 186 vite me pare, perkatesisht me 1830, pushteti osman, vrau afer 1000 dhe i arrestoi 400 deri ne 500 shqiptar ne Manastir. Keta te vrare dhe te arrestuar nuk ishin njerez te thjesht, ishin elita e kohes.

Kjo ngjarje duhet perkujtuar nga se ne raport me numrin e pupullates qe kishin trojet shqiptare te asaj kohe, eshte e barabart me 12 mije vete qe vrau Serbia per dy vite;

Kjo ngjarje duhet perkujtuar sepse vrasja e kesaj elite njerzish shtyu per 100 vite krijimin e elites shtetformuese, duke ber qe te gjithe fqinjet tane Serbia, Mali i Zi, Bullgaria, Greqia te fitojne pavarsine para nesh dhe te zgjerohen ne dem te teritoreve tona;

Kjo ngjarje duhet perkujtuar sepse ishte nje masaker e pa pare dhe e organizuar ne pabesi. Te gjithe keta njerez u ftuan ne nje ceremoni zyrtare, dhe gjate parakalimit ceremonial te ushtrise, nje toge i urdherohet te kthen armet nga vendin ku qendronin shqiptaret dhe te kryne ekzekutumun;

Kjo ngjarje duhet te perkujtohet me force nga se vijat e pabesise turke jane ne horizont dhe ato po duken qartazi; sot me 9 gusht ne Moske takohet osmanlia i ri Erdogan me presidentin Rus Putin. Ky takim nuk eshte i rastit, 9 gushti do te jete edhe nje perpjekje qe ne pabesi te ekzekutoj elitat shqiptare dhe te krijoj favore per fqinjet tane me prirje armiqesore. Masakra e Manastirit duhet perkujtuar fuqishem nga se edhe me 1830 kishte shqiptar qe ndihmua Sulltanin ta organizoi kete masaker dhe ju gezuan vrasjes se 1000 bashkombasve te tyre. Fara e ketij plehu ka mbi tash pas 186 vitev dhe po perpjqet te organizoi masakren e radhes” (sic). /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Masakra e Manastirit: Kur otomanët vetëm në një ditë vranë 1000 shqiptarë
Masakra e Manastirit: Kur otomanët vetëm në një ditë vranë 1000 shqiptarë
https://2.bp.blogspot.com/-akOol1wiphI/XAgPoth-DpI/AAAAAAAAb_o/ym2NsarsZKkKEL7zAgm54e_Ys-OXfIDPQCLcBGAs/s640/12-7-780x439.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-akOol1wiphI/XAgPoth-DpI/AAAAAAAAb_o/ym2NsarsZKkKEL7zAgm54e_Ys-OXfIDPQCLcBGAs/s72-c/12-7-780x439.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/masakra-e-manastirit-kur-otomanet-vetem.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/masakra-e-manastirit-kur-otomanet-vetem.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy