Mësuesi zviceran injoroi nxënësen që veshi bluzën kuq e zi

Sabit Gecaj një poet e publicist shqiptar dhe një politikan shqiptaro- zviceran, ka ngritur shqetësimin e tij në lidhje me “injorancën e mësuesve në Zvicër”.

Me anë të një postimi, Gecaj ka shkruar se një nxënëse shqiptare e një shkolle të qytetit të Cyrihut përjetoi injorancën nga ana e mësuesit të saj për shkak se kishte veshur fanelën me shqiponjë, për të treguar përkatësinë e saj po ashtu edhe për nderë të Festës së Flamurit.

Gecaj ka pyetur se: “A mund të imagjinoni, që në arsimin zviceran, punojnë mësues injorantë, të cilët; një fëmiu shqiptarë që ka veshur fanelen KuqeZi, me Flamurin Kombëtar Shqiptar, për nderë të 28 nëntorit, i drejtohen: „ju nuk guxoni të veshni këtë bluzë, sepse është provokim“!”.

Sipas Gecajt e njëjta shkollë nuk ka të përcaktuar veshjen, apo uniformë shkolle.

“Andaj një qëndrim i tillë i një mësimdhënësi, ndaj një nxënësi, shqiptar në këtë rast; nuk dua ta klasifikoj si racizem, por jam i detyruar të them se është një primitivizëm, dhe mosdije e injorancë e paskajeshme!”, ka shkruar Gecaj.

Ai ka vazhduar postimin duke thënë se në botë ka shumë popuj dhe se me çdo të drejtë ata kanë të drejtë të identifikohen me anë të simboleve që identifikojnë shtetin e tyre ose përkatësinë e tyre.

“Shprehja e identitetit në këtë mënyrë, me shenja ose heraldike tjetër, nuk do të thotë se është dhunë, përkundrazi është vlerë njerëzore e kombëtare, është vetëdije shoqërore e njerëzore, dhe nuk përben asnje rrezik, për asnjë shoqëri e as popull. Fundja pse nuk duhet njeriu të mos deklaroj identitetin e vetë nacional, çfarë të keqe apo turp përbën një gjë e tillë! Nuk e dija që edhe Zvicra, paska mesues, e mesues!”, ka shkruar në fund Gecaj./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11357,Camëri,133,Editorial,2597,Ekonomi,708,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1815,Iliridë,376,Kosovë,3430,Kulture,916,Luginë,77,Moti,2,Politik,2292,Reportazh,197,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,559,Video,669,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Mësuesi zviceran injoroi nxënësen që veshi bluzën kuq e zi
Mësuesi zviceran injoroi nxënësen që veshi bluzën kuq e zi
https://1.bp.blogspot.com/-11pbs315gVA/XAVmu9hkVDI/AAAAAAAAbzs/8lZsC_dGOq8-kjQ2iBnHcXmKUgIULFADwCLcBGAs/s640/46945582_10215371797121445_1214416150566273024_n-376x396.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-11pbs315gVA/XAVmu9hkVDI/AAAAAAAAbzs/8lZsC_dGOq8-kjQ2iBnHcXmKUgIULFADwCLcBGAs/s72-c/46945582_10215371797121445_1214416150566273024_n-376x396.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/mesuesi-zviceran-injoroi-nxenesen-qe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/mesuesi-zviceran-injoroi-nxenesen-qe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy