Meta sërish dyshues për këmbimin e territoreve: Kosovë-Serbia, jo dialog në “shtigje të shpikura”

Presidenti Ilir Meta vazhdon të jetë i ndjeshë ndaj dialogut Kosove-Serbi, sidomos pas projektit të korrigjimit kufitar të lajmeruar nga presidenti Thaçi. Duke komentuar ecurinë e procesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në televizionin publik, Meta ka theksuar se “procesi i dialogut nuk ka arsye për të hyrë në shtigje të shpikura.

Procesi i dialogut ka qenë në mënyrë të qartë për t’i dhënë mundësinë Serbisë që të ecë drejt marrjes së statusit kandidat dhe njëkohësisht drejt çeljes së negociatave, gjë që ka ndodhur. Dhe njëkohësisht synon që përmes një marrëveshjeje përfundimtare të zgjidhë edhe të ardhmen e Serbisë si një vend anëtar në BE dhe Serbia të fitojë perspektivë të qartë europiane, si çdo vend që duhet të zgjidhë problemet me fqinjët”, – është shprehur Meta.

Sipas Presidentit të Shqipërisë “natyrisht, kjo kërkon që njëkohësisht Serbia të njohë këtë realitet duke u sjellë si një shtet i gatshëm për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Devijimi pastaj i dialogut në çështje të tjera nuk i shërben mendoj as Serbisë, as Kosovës, as rajonit tonë dhe besueshmërisë së BE-së për vlerat mbi të cilat është krijuar dhe ekziston”, – ka theksuar ai./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Meta sërish dyshues për këmbimin e territoreve: Kosovë-Serbia, jo dialog në “shtigje të shpikura”
Meta sërish dyshues për këmbimin e territoreve: Kosovë-Serbia, jo dialog në “shtigje të shpikura”
https://2.bp.blogspot.com/-IMKZawdLJjE/XB5Z30-G4xI/AAAAAAAAc2k/6RAr-FugNV8mXGO4rJvgxSh2qHKmm1F-ACLcBGAs/s640/1544081361_meta.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-IMKZawdLJjE/XB5Z30-G4xI/AAAAAAAAc2k/6RAr-FugNV8mXGO4rJvgxSh2qHKmm1F-ACLcBGAs/s72-c/1544081361_meta.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/meta-serish-dyshues-per-kembimin-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/meta-serish-dyshues-per-kembimin-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy