Ministri i Jashtëm egjiptian në Beograd, as që bëhet fjalë për çnjohje të Kosovës

Sameh Shoukry, ministër i Punëve të Jashtme i Egjiptit, do të qëndrojë për një vizitë zyrtare në Beograd.
Kjo vizitë, ka thënë Ivica Daçiq, shef i diplomacisë serbe, nuk ka të bëjë me tërheqjen eventuale të njohjes së Kosovës nga ky shtet.

“Vizita nuk ka të bëjë me këtë. Nëse e shtroni pyetjen se a do të ndodhë kjo sot, nuk është paraparë që tërheqja e njohjes të jetë tema kryesore e bisedës”, citon B92 të ketë thënë Daçiq.

Ai ka përkujtuar se Egjipti nuk e përkrah anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare pa përfunduar dialogu dhe se nuk e ka përkrahur anëtarësimin e Kosovës as në UNESCO dhe as në INTERPOL.

“Këtu shtrohet një pyetje e madhe se çfarë duhet të tërheqë Egjipti, pasi që ne s’e kemi parë vendimin e shkruar”, ka thënë Daçiq.

Ai ka shtuar se vizita është e rëndësishme, se ajo i paraprin vizitës së kryetarit egjiptian Abdel Fattah el-Sisi në Serbi.

“Fattah el-Sisi para disa vitesh ka thënë se Egjipti nuk ka vendosur marrëdhënie diplomatike me Kosovën, se nuk voton për Kosovën”, ka thënë Daçiq.

Mediet në Egjipt, sipas shtypit të Beogradit, kanë transmetuar se Egjipti është afër tërheqjes së njohjes së pavarësisë së Kosovës dhe se marrëveshja përfundimtare mund të arrihet gjatë kësaj vizite të shefit të diplomacisë egjiptiane, Sameh Shoukry në Beograd.


Lexo më shumë në: https://www.gazetaexpress.com/lajme/ministri-i-jashtem-egjiptian-ne-beograd-as-qe-behet-fjale-per-cnjohje-te-kosoves-599813/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ministri i Jashtëm egjiptian në Beograd, as që bëhet fjalë për çnjohje të Kosovës
Ministri i Jashtëm egjiptian në Beograd, as që bëhet fjalë për çnjohje të Kosovës
https://4.bp.blogspot.com/-sDNNIQudAwQ/XALgxg3yjfI/AAAAAAAAbuY/XX4uV5OVcEU2gt6ubuT4WxiQ1cwgjh8RgCLcBGAs/s640/screenshot-4-52-800x450_1543390689-180198.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-sDNNIQudAwQ/XALgxg3yjfI/AAAAAAAAbuY/XX4uV5OVcEU2gt6ubuT4WxiQ1cwgjh8RgCLcBGAs/s72-c/screenshot-4-52-800x450_1543390689-180198.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/ministri-i-jashtem-egjiptian-ne-beograd.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/ministri-i-jashtem-egjiptian-ne-beograd.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy