Natasha Kandiq: Serbia është shtet i gjenocidit, bënë shumë krime në Kosovë

Duke reflektuar nëvitin 2003, kur Prokuroria e Krimeve të Luftës filloi punën e saj, Natasha Kandiq vuri në dukje se situata aktuale është e vështirë të kuptohet, pasi fillimi i procesit të përcaktimit të përgjegjësisë për krimet ishte çuditërisht i mirë.

Si është e mundur që një shtet që ka kryer krime lufte mbi shqiptarët e Kosovës gjatë bombardimevetë NATO-s merr të drejtën për të vendosur diçka në territorin ku gjëra të tilla janë bërë për një kohë të tillë mizore?

Kjo është një çështje e ngritur nga Natasha Kandiq, themeluese e Qendrës për të Drejtën Humanitare, ne diskutimin e panelit “Pajtimi, ballafaqimi me të kaluarën dhe rajonin,ku jemi dhe ku po shkojmë?”, organizuar nga Forumi ZFD i Beogradit.

Kandiq tha ka shumë të dhëna materiale, kallëzime penale, raste të transferuara nga Haga, derisa Serbia është gjithnjë e më larg shtetit të së drejtës.

Si një kërcënim iveçantë për rënien e mëtejshme dhe një situatë kaq të keqe, ajo përmend faktin,se kryeprokurorja e krimeve të luftës Snezhana Stanojkoviq në programin e saj, në bazë të së cilës u zgjodh në atë post, theksoi se duhet vendosur praktikën e gjykimeve në mungesë.

Jelena Dikoviq,gazetare e Danas, tha se që nga viti 2014 nuk është ngritur asnjë akuzë përkrime lufte në Kosovë dhe se zyrtarët shtetërorë dhe anëtarët e Qeverisë së Serbisë mohojnë gjenocidin në Srebrenicë dhe promovojnë kriminelët e dënuar përkrime lufte, dhe në programet direkte televizive përfshihet edhe kryesi imasakrës në Srebrenicë – Ratko Mladiq.

Ndërsa, ambasadori i Britanisë së Madhe në Beograd Denis Keefe doli për dëmin politik të mohimit tëpërgjegjësisë për krimet e kryera të luftës, duke theksuar se shqetësimi u ndoq me synimin për të ndaluar drejtësinë tranzicionale, që është shkaku kryesor i paqëndrueshmërisë rajonale.

Ai shtoi se Tribunali i Hagës kishte përfunduar rolin e tij, por që ishte e nevojshme që të gjithë kriminelët e luftës të dënoheshin, që secili vend në rajon duhet të përballetme përgjegjësinë e vet.

Diplomati britanikpërsëriti se vendet e rajonit nuk kanë bërë sa duhet në avancimin e ndjekjes penale të krimeve të luftës, duke theksuar se është e pazakontë që të gjitha vendet kanë rënë dakord për numrin e viktimave, por ka rezistencë të vazhdueshme për të qenë përgjegjës për viktimat dhe dënimet./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Natasha Kandiq: Serbia është shtet i gjenocidit, bënë shumë krime në Kosovë
Natasha Kandiq: Serbia është shtet i gjenocidit, bënë shumë krime në Kosovë
https://4.bp.blogspot.com/-06A-Jz_bo9I/XB0whISF5lI/AAAAAAAAczg/9v4I94KQEiMpjgY8w8K9raP-sK0AKfciQCLcBGAs/s640/auto_unnamed_31545328351.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-06A-Jz_bo9I/XB0whISF5lI/AAAAAAAAczg/9v4I94KQEiMpjgY8w8K9raP-sK0AKfciQCLcBGAs/s72-c/auto_unnamed_31545328351.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/natasha-kandiq-serbia-eshte-shtet-i.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/natasha-kandiq-serbia-eshte-shtet-i.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy