Omonia Korçë kërkesë Vangjel Dules: Thuaji shtetit shqiptar t’ia heqë masën ”nongrata” eurodeputetes

Pas ceremonisë së varrimit të minoritarit grek, Kostandinos Kacifas, autoritetet shqiptare shpallën non-grata shumë shtetas grekë, ku mes tyre ishte edhe emri i eurodeputetes qipriote Eleni Theocharous.

E kur kanë kaluar disa ditë që nga ajo ngjarje, një tjetër “skandal” vjen nga Oomonia Korçë, ku kryetari Ligor Karamelo i ka kërkuar Vangjel Dules që të ndërhyjë dhe shteti shqiptar ta heqë masën “person non-grata” për eurodeputeten Eleni Theocharous dhe për 52 pesonat e tjerë.

Në pikën 2 të letrës që Omonia i ka nisur Dules shkruhet:

Te kontaktoni zyrtarisht e te kerkoni me force prane autoriteteve shqiptare te terheqin masen ”person non grata” ndaj eurodeputetes Eleni Theohari si dhe ndaj 52 personave te tjere,te shmangin retoriken nacionaliste dhe te kontribuojne konkretisht e realisht ne rivendosjen e nje klime besimi e mirekuptimi midis shumices e pakicesmidis dy vendeve fqinje konform standarteve, tradites historike dhe deshires se perbashket.”

Letra e plotë:

Korce, me 27.11.2018

Dega Korçë

Leter – rekomandim

Drejtuar: Z.Vasil Kajo Kryetar i Omonias, Kryesise se Omonias.

Per njoftim: Z.Vangjel Dule deputet e kryetar i PBDNJ-se

Keshilli i Pergjithshem Drejtues i deges te Omonias Korçë ne mbledhjen e tij te zgjeruar pasi zhvilloi nje analize te hollesishme te gjendjes te krijuar pas ngjarjes te paprecedent, te vrasjes nga forcat speciale te Kostandin Kacifas, bashkekombasit tonë konkludoi qe t’ju rekomandoje Juve Zoti kryetar e organeve drejtuese te Omonias per sa vijon:

1.Te shqetesuar nga indiferenca totale e institucioneve per te zbardhur te verteten e per te bere transparencen e nevojshme te kesaj ngjarjeje kriminale, intesifikoni perpjekjet e gjithanshme duke perdorur te gjitha mundesite e mjetet demokratike, kuadrin ligjor per lirite e te drejtat e njeriut e te minoriteteve, informoni hollesisht organizatat nderkombetare e trupin diplomatick per kete vrasje te shemtuar dhe per kete heshtje acaruese, me sfond etnik e dhune te hapur psikologjike ndaj komunitetit tone.

2.Te kontaktoni zyrtarisht e te kerkoni me force prane autoriteteve shqiptare te terheqin masen ”person non grata” ndaj eurodeputetes Eleni Theohari si dhe ndaj 52 personave te tjere,te shmangin retoriken nacionaliste dhe te kontribuojne konkretisht e realisht ne rivendosjen e nje klime besimi e mirekuptimi midis shumices e pakicesmidis dy vendeve fqinje konform standarteve, tradites historike dhe deshires se perbashket .

3.Duke u nisur nga keto premisa,mendojme se eshte e nevojshme fillimi e zhvillimi nga ana Juaj dhe e drejtuesve te Omonias i nje levizje informuese e degjuese me te gjithe faktoret e minoritetit,me te gjitha strukturat e Omonias fshat me fshat e qytet ne qytet konkluzioni I se ciles te jete hartimi I nje program – veprimi konkret me synim zgjidhjen e problemeve,ndergjegjesimin e minoritetit per te vepruar si nje i tere, per te rritur efektshmerine e perfaqesimit politik dhe dinjitetin shoqeror.

Situata e krijuar ndaj nesh dhe nga ne nuk mund te perballohet as duke heshtur,as duke ulur koken e as duke qendruar duarkryq. Duhet ndergjegjesim, veprim e dinjitet, te drejtat e lirite qe na takojne nuk na i fal kush, ato fitohen.

Keshilli i Pergjithshem Drejtues i Deges se Omonias Korce

Kryetari

Ligoraq Karamelo.”/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Omonia Korçë kërkesë Vangjel Dules: Thuaji shtetit shqiptar t’ia heqë masën ”nongrata” eurodeputetes
Omonia Korçë kërkesë Vangjel Dules: Thuaji shtetit shqiptar t’ia heqë masën ”nongrata” eurodeputetes
https://4.bp.blogspot.com/-2M8CAIDE6d8/XAQ7AjY30iI/AAAAAAAAbwo/vf4oAI4jEG8B_Z5QlMX7L1UWswOoUtIFwCLcBGAs/s640/maxresdefault-640x360.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-2M8CAIDE6d8/XAQ7AjY30iI/AAAAAAAAbwo/vf4oAI4jEG8B_Z5QlMX7L1UWswOoUtIFwCLcBGAs/s72-c/maxresdefault-640x360.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/omonia-korce-kerkese-vangjel-dules.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/omonia-korce-kerkese-vangjel-dules.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy