Projekt për Shqipërinë e Madhe? Rama: Akuzat e Beogradit i kuptoj kroatisht…

Kryeministri Rama u prit nga homologu i tij kroat me një ceremoni zyrtare, duke zhvilluar edhe më pas takimin mes tyre, i cili u finalizua me nënshkrimin e një marrëveshjeve të përbashkët për Partneritetin Strategjik.

Takimi u mbajt gjatë Samitit të Kryeministrave të iniciativës të Europës Qendrore në Zagreb të Kroacisë, ku Shqipëria përfaqësohet nga Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj.

Gjatë konferencës për shtyp, Rama iu përgjigj edhe interesit të gazetarëve vendas. Duke ironizuar, shefi i qeverisë shqiptare tha se akuzat e Beogradit nuk i kupton serbisht, por kroatisht.

Pyetje nga gazetarët: Beogradi ju akuzon si shtet, se jeni duke përgatitur paktin për Shqipërinë e Madhe…

Edi Rama: Për sa i përket Shqipërisë së madhe, është një term ku në Beograd del në dritë sa herë shqiptarët kërkojnë të drejta eveidente.

Si e komenti situatën e acaruar mes Kosovës dhe Serbisë? Beogradi u akuzon ju si shtet, se jeni duke përgatitur paktin për Shqipërinë e madhe?

Edi Rama: Unë nuk di kroatisht, por akuzat e Beogradit i kuptoj kroatisht. Së pari duhet të them, se Beogradi dhe Serbia e kanë shkelur disa herë marrëveshje ne Ceftës.

Kosova është ankuar për të. Dhe nuk ka pasur asnjë reagim për të adresuar shkeljet. Vendosja e taksës 100% është anormale, por situata është anormale.

Kështu që në kushte normale do të ishte një vendim i dënueshëm, por në këto kushte anormale duhet marrë si një klithmë e një reagimi politikë dhe jo një luftë tregtare.

Kosova po jeton në një paradoks që nuk përballohet më nga pikëpamja psikologjike, dhe trajtoheshin si qytetar të dorës së dytë por lëviznin të lirë më pasaportën jugosllave, por sot ato trajtohen si populli i dorës së dytë në Europë.

/A.Rada/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11565,Camëri,133,Editorial,2633,Ekonomi,718,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1836,Iliridë,381,Kosovë,3535,Kulture,929,Luginë,78,Moti,2,Politik,2338,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,564,Video,683,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Projekt për Shqipërinë e Madhe? Rama: Akuzat e Beogradit i kuptoj kroatisht…
Projekt për Shqipërinë e Madhe? Rama: Akuzat e Beogradit i kuptoj kroatisht…
https://3.bp.blogspot.com/-_m8Mdoazdys/XAbVedbNjbI/AAAAAAAAb4Y/42VyyaYLRTog5WrP7vup5INlnNc1rdL9wCLcBGAs/s640/Rama-2.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-_m8Mdoazdys/XAbVedbNjbI/AAAAAAAAb4Y/42VyyaYLRTog5WrP7vup5INlnNc1rdL9wCLcBGAs/s72-c/Rama-2.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/projekt-per-shqiperine-e-madhe-rama.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/projekt-per-shqiperine-e-madhe-rama.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy