Pse Parlamenti Evropian nuk kërkon hetimin e shqiptarëve të vrarë?!

U njoftua ditën e sotme se Parlamenti Evropian i ka kërkuar Shqipërisë që të kryhet hetimi i plotë i rrethanave të ngjarjes në Bularat të Gjirokastrës. Institucioni i Bashkimit Evropian iu përgjigj kështu pozitivisht kërkesës së deputetit grek të PASOK, Nikos Androulakis dhe Social-Demokratit gjerman, Knut Fleckenstein.

Ajo që vihet re është se në këtë kërkesë të PE-së nuk evidentohet dënimi që i duhet bërë ekstremizmit, përdorimit të armës ndaj policisë së një vendi sovran, duke u udhëhequr nga ekstremizmi nacionalist.

Sepse i tillë ishte Konstantinos Kaçifas, një esktremist, i cili shtiu mbi policinë e shtetit shqiptar.

Shteti shqiptare, sigurisht që do të duhet të kryejë hetim të plotë për ngjarjen në Bularat. Çdo hetim është i mirëpritur. Duhen zbuluar të gjitha detajet që e çuan Kacifasin të bënte një veprim të tillë.

Por Parlamenti Evropian në të njëjtën kohë do të duhej t’i bënte një kërkesë edhe shtetit grek, për hetim të plotë dhe të pavarur të çdo vrasjeje të çdo shqiptari në territorin grek. Me dhjetëra janë ata bij nënash të këtij kombi që kanë humbur jetën në Greqi, edhe pse nuk kanë pasur armë me vete dhe as nuk u ka shkuar kurrë në mendje që të dhunonin ligjet e vendit tjetër.

Parlamenti Evropian duhet të hetojë për të gjitha ato organizma, parti, media apo edhe politikanë të caktuar grek që kanë vetëm urrejtje ndaj shqiptarëve, që elaburojnë ide të tilla si ‘Vorio-Epiri’ apo që kërcënojnë me vdekje çdo shqiptar që kërkon të drejtën e kombit të tij.

Parlamenti Evropian është një institucion që nuk i ka hije të mbajë anë. Minimalisht reciprociteti dhe e drejta do të duhej të ishin lajtmotiv i punës së ligjvënësve të familjes së madhe evropiane.

Ndoshta kanë harruar se Gramoz Palushi, një djalosh i ri u masakrua vetëm se festoi me Flamurin kombëtar pa kërcënuar, pa goditur e pa sharë askënd! Atëherë duhet të kishte kërkuar hetim Parlamenti Evropian e jo tani./real-news.tv/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Pse Parlamenti Evropian nuk kërkon hetimin e shqiptarëve të vrarë?!
Pse Parlamenti Evropian nuk kërkon hetimin e shqiptarëve të vrarë?!
https://2.bp.blogspot.com/-sZ628u-QUAg/XAbhQd4awCI/AAAAAAAAb6k/FqLS_5ZLfSwAbSo0D1cP8I9M71NIZsV4ACLcBGAs/s640/download-2-2-1024x683.png
https://2.bp.blogspot.com/-sZ628u-QUAg/XAbhQd4awCI/AAAAAAAAb6k/FqLS_5ZLfSwAbSo0D1cP8I9M71NIZsV4ACLcBGAs/s72-c/download-2-2-1024x683.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/pse-parlamenti-evropian-nuk-kerkon.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/pse-parlamenti-evropian-nuk-kerkon.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy