Serbia e futë në UNESCO këndimin e shoqëruar me lahutë

Në listën e UNESCO-s për mbrojtjen e përkohshme të trashëgimisë së paprekshme janë futur edhe 21 elemente të reja.

Lista Përfaqësuese e Njerëzimit kësisoj është pasuruar edhe me të tjera trashëgimi e pasuri nga vende të ndryshme të botës.

Në mesin e kësaj liste është edhe këndimi me lahutë nga trevat e Serbisë. Shoqërimi me këngë në performimin me lahutë (gusle) është tanimë pjesë e mbrojtur nga UNESCO. Sipas UNESCO-s, performimi me këngë dhe lahutë është i një rëndësie historike dhe kësisoj duhet mbrojtur e promovuar.


Serbia në fakt ka lobuar shumë që ta fusë lahutën e saj në këtë listë. Në Serbi disa organizata janë bashkuar në Unionin e Lahutarëve të Serbisë dhe kanë organizuar disa festival të Lahutës në Serbi, shkruan KultPlus.

Këndimi i shoqëruar me lahutë cilësohet si një mënyrë e shprehjes së identitetit kulturor.

Përhapja gjeografike e Lahutës në vendin përkon me vetë përhapjen e këngëve të kreshnikëve. Lahutën e shohim në Krujë, në Veriperëndim, pastaj Malësi e madhe, Hoti e Gruda, Kelmendi, Kastrati, Rranxat e Shkodrës, Dukagjin, Postrribë, Shllak, Nikaj-Merturi dhe në zonat e Malësisë së Gjakovës.

Përsa i përket prejardhjes së këtij instrumenti K. Tagliavini e nxjerr nga arabisthja el’ ud që do të thotë vegël druri.

Zakonisht këngët me lahutë këndohen në nderim të heronjve, ngjarjeve të së kaluarës, legjendave dhe më rrallë ato janë balada apo këngë humoristike. / KultPlus.com /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Serbia e futë në UNESCO këndimin e shoqëruar me lahutë
Serbia e futë në UNESCO këndimin e shoqëruar me lahutë
https://1.bp.blogspot.com/-cWH0gCk5UZc/XALgeCol-HI/AAAAAAAAbuQ/9DEMff0W9jgN_lR2oKpZLPpDJs6Uqk4lACLcBGAs/s640/11720-BIG.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-cWH0gCk5UZc/XALgeCol-HI/AAAAAAAAbuQ/9DEMff0W9jgN_lR2oKpZLPpDJs6Uqk4lACLcBGAs/s72-c/11720-BIG.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/serbia-e-fute-ne-unesco-kendimin-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/serbia-e-fute-ne-unesco-kendimin-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy