“Serbia ka filluar të përdorë Maqedoninë për të futur mallra në Kosovë”

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka thënë se nuk ka mungesë të produkteve në Kosovë, pavarësisht se po bëhet një muaj prej vënies së taksës për produktet serbe.

Sipas tij ka pasur tendencë që të krijohet panik e mungesës së produkteve, rrjedhimisht edhe ngritje të çmimeve, çka sipas tij nuk është arrit, njofton Klan Kosova.

Por që Rukiqi ka paralajmëruar se Serbia është duke provuar që të gjejë zgjidhje përmes shteteve fqinje që të fusë produktet e saj në tregun kosovar.

“Rreziku që shoh unë që duhet pasur kujdes është se ka tendenca në Maqedoni që produktet serbe të vendosen atje të paketohen, ripaketohen dhe të risksportohen në Kosovë. Është rrugë alternative e shtetit serb”, ka thënë Rukiqi.

Kreu u OEK-ut, ka thënë se ambasadat e huaja në Kosovë janë të interesuara që vendet e tyre të eksportojnë produktet e tyre në vend.

“Ajo që kam vërejtur te komunikimet me disa ambasada, ata nuk inkurajojnë kompanitë e veta që të ushtrojnë presion sepse edhe ata janë të interesuar të bëjnë tregti me Kosovën. Disa e thonë troç se “jemi që t’i mbrojmë ose jemi promotor të investimeve dhe të tregtisë” të vendeve përkatëse. Në rastin e Kosovës nuk kanë ushtruar presion duke u bazuar në këtë logjikë, s’ka arsye për shqetësim sepse të gjitha produktet nga Serbia janë të zëvendësueshme”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Serbia ka filluar të përdorë Maqedoninë për të futur mallra në Kosovë”
“Serbia ka filluar të përdorë Maqedoninë për të futur mallra në Kosovë”
https://1.bp.blogspot.com/-p8fJY_u6X4w/XBu8MQHxTMI/AAAAAAAAcsc/gmBbq-ns7JkNS7BtIOTb_MsW6agmsDjGwCLcBGAs/s640/auto_5551446663774-640x385.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-p8fJY_u6X4w/XBu8MQHxTMI/AAAAAAAAcsc/gmBbq-ns7JkNS7BtIOTb_MsW6agmsDjGwCLcBGAs/s72-c/auto_5551446663774-640x385.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/serbia-ka-filluar-te-perdore-maqedonine.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/serbia-ka-filluar-te-perdore-maqedonine.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy