Shqipëria me naftën më të shtrenjtë në rajon

Shqipëria është një ndër vendet me naftën më të shtrenjtë në rajon.
Arsyeja kryesore janë taksat që paguhen në një litër naftë janë 115-120 lekë.

Nëse bëjmë një krahasim me vendet e rajonit taksat janë më të pakta. Në Kosovë dhe Maqedoni paguhen vetëm dy taksa TVSH dhe akcizë.

Edhe pse javët e fundit nafta në Shqipëri ka pësuar një ulje me rrteh 5 lekë ajo përsëri konsiderohet më e shtrenjta në rajon.

Aktulisht në tregun e shitjes me pakicë një litër naftë kushton 178 -179 lekë ndërsa ulja erdhi pas rënies drastike të çmimit të naftës në tregjet botërore. Por pse shqiptarët paguajnë më shtrenjë?

Kjo pasi në një litër naftë në vendin janë 115-120 lekë janë vetëm taksa. Në të janë të përfshira 7 taksa që paguhen aktualisht Akciza 37 lekë, 27 lekë taksë qarkullimi, 3 lekë taksë karboni dhe 7 deri në 10 lekë taksë rilicencimi.

Ndërkohë barra e taksave në një litër naftë në rajon është disa herë më e ulët se në Shqipëri, raporton "Ora".

Në Kosovë një litër naftë kushton vetëm 1 euro ndërsa paguhen vetëm dy taksa akcizë dhe Tvsh. Ndërsa ditët e fundit në shumë pika të tregtimit të karburanteve një litër naftë kushton nën 1 euro.

Po ashtu edhe Maqedonia ka vetëm dy taksa që i paguan me naftën akcizën dhe TVSH-në të cilat zenë një peshë shumë herë më të ulët se në vendin tonë. Në total, në Maqedoni taksat direkte janë rreth 48 lekë për litër dhe në Shqipëri 97 lekë për litër, pra dyfishi.

Shqetësimin për çmimin e lartë të naftës e kanë ngritur edhe bizneset që operojnë në vend ndërsa kërkojnë ngritjen e një institucioni i cili të meret posaçërisht me monitorimin e këtij tregu./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Shqipëria me naftën më të shtrenjtë në rajon
Shqipëria me naftën më të shtrenjtë në rajon
https://4.bp.blogspot.com/-leWx6C0AsX0/XCEIk5o3iKI/AAAAAAAAdBg/hK_I3lyLl9UuZsKUhp5rbkW4cwA7mlgnACLcBGAs/s640/cmimi-i-naftes_1545667627-9394365.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-leWx6C0AsX0/XCEIk5o3iKI/AAAAAAAAdBg/hK_I3lyLl9UuZsKUhp5rbkW4cwA7mlgnACLcBGAs/s72-c/cmimi-i-naftes_1545667627-9394365.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/shqiperia-me-naften-me-te-shtrenjte-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/shqiperia-me-naften-me-te-shtrenjte-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy