Taksa 100% ia vështirëson Kosovës furnizimin me grurë, shikohet mundësia e importit nga Hungaria

Bizneseve që e importojnë lëndën e parë nga Serbia e Bosnja, nuk po u paraqet problem masa mbrojtëse 100 për qind.

Kryetari i Odës Ekonomike, Berat Rukiqi, ka treguar se bizneset kanë nisur menjëherë hulumtimin e tregut në vendet e tjera të rajonit dhe po i zëvendësojnë këto dy shtete, raporton KTV.

Por, problem ka treguar se është paraqitur vetëm me grurin dhe hekurin.

Rukiqi ka shtuar se pjesa më e madhe e lëndëve të para janë të përcaktuara nga berzat ndërkombëtare, dhe në koston e produktit final, mund të ndikojë vetëm kostoja e transportit.

Për këtë, ai ka thënë se po shihet mundësia e financimit të eksportit nga ana e Qeverisë.

Problemi i grurit ka sjellë në rritjen e çmimit të bukës nga 30 deri në 40 cent.

Rukiqi ka njoftuar se me qëllim të vazhdimit të promovimit të produkteve vendore, do të mbahet këtë të hënë Panairi i agro-biznesit.

Në të do të marrin pjesë 40 biznese, prej tyre 38 vendore, dhe pjesa më e madhe biznese që eksportojnë produktet e tyre jashtë vendit.

Ndërsa, dy të tjerat janë nga Shqipëria dhe Italia./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Taksa 100% ia vështirëson Kosovës furnizimin me grurë, shikohet mundësia e importit nga Hungaria
Taksa 100% ia vështirëson Kosovës furnizimin me grurë, shikohet mundësia e importit nga Hungaria
https://2.bp.blogspot.com/-VdUYOaJDOw8/XAQ-JeaAnVI/AAAAAAAAbxc/VRmlKjU-CnoOwNF7yNpvTfwGZunULqrJwCLcBGAs/s640/Screenshot_154-640x396.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-VdUYOaJDOw8/XAQ-JeaAnVI/AAAAAAAAbxc/VRmlKjU-CnoOwNF7yNpvTfwGZunULqrJwCLcBGAs/s72-c/Screenshot_154-640x396.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/taksa-100-ia-veshtireson-kosoves.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/taksa-100-ia-veshtireson-kosoves.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy