Të bërit biznes: Forbes rendit Shqipërinë të fundit në rajon

Barra e taksave, problemet e pronësisë dhe korrupsioni janë faktorët që kanë ndikuar për keq në klimën e të bërit biznes në Shqipëri.

Raporti i fundit i publikuar nga prestigjiozja Forbes ku analizohen shtetet më të mira për të bërë biznes tregon se Shqipëria renditet në vendin e 74.

Në raport theksohet se tërësia e taksave dhe kërkesat e licensimit, sistemi i dobët gjyqësor, korrupsioni, zbatimi i dobët i kontratave, çështjet e pronësisë si dhe infrastruktura e vjetëruar krijojnë një mjedis të varfër të të bërit biznes në Shqipëri.

Të gjitha këto problematika kanë bërë që Shqipëria të mos shihet si një vend atraktiv për investimet në rajon në krahasim me shtetet e tjera.

Nëse bëjmë një krahasim me vendet rajonit Shqipëria përsëri renditet e fundit duke kaluar vetëm Bosnje Hercegovinën.

Serbia vlerësohet si vendi më atraktiv përsa i përket tërheqjes së investimeve dhe renditet në vend të 56, më pas Maqedonia në vend të 68 dhe Mali i Zi.

Shqipëria vlerësohet për ecurinë në tregtinë e lirë dhe mbrojtjen e investitorëve.

Vendin e parë për klimën më të mirë të të bërit Biznes e mban Britania e Madhe e ndjekur nga Suedia, Hong Kongu dhe Holanda./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,10344,Camëri,131,Editorial,2333,Ekonomi,604,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,84,Histori,1678,Iliridë,330,Kosovë,3058,Kulture,814,Luginë,71,Moti,2,Politik,2085,Reportazh,191,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,536,Video,614,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Të bërit biznes: Forbes rendit Shqipërinë të fundit në rajon
Të bërit biznes: Forbes rendit Shqipërinë të fundit në rajon
https://2.bp.blogspot.com/-9I5ABDLUs8k/XCEaT3zRs_I/AAAAAAAAdDE/l9qwEivbngYf9LqjHVYzyBfTK6BkIrDJwCLcBGAs/s640/howtodobusiness_750xx5616-3159-0-293-905x395.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-9I5ABDLUs8k/XCEaT3zRs_I/AAAAAAAAdDE/l9qwEivbngYf9LqjHVYzyBfTK6BkIrDJwCLcBGAs/s72-c/howtodobusiness_750xx5616-3159-0-293-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/te-berit-biznes-forbes-rendit.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/te-berit-biznes-forbes-rendit.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy