Teherani notë proteste Tiranës: Dëbimi i dy diplomatëve, i papranueshëm

Irani reagon sërish ndaj vendimit të Tiranës zyrtare për dëbimin e diplomatëve iranianë nga Shqipëria.

Sipas ministrisë së jashtme iraniane, Shqipëria nuk ka asnjë ambasadë apo zyrë diplomatike të asnjë lloji në Iran, por Irani ka protestuar në kryeqytetin e Tiranës për masat e papranueshme të marra nga vendi.

“Ne ia dorëzuam Shqipërisë protestën tonë, por vendi nuk ka asnjë ambasadë apo zyrë diplomatike në Iran, kështu që nuk mund të thërrisnim ambasadorin apo përfaqësuesin e tyre për të protestuar apo dëbuar atë. Megjithatë, ne treguam protestën tonë të ashpër përmes kanaleve të tjera”, tha Bahram Qasemi, zëdhënës i ministrisë së jashtme të Iranit

Ai tha se Irani hapi ambasadën e tij në Tiranë rreth 30 vjet më parë, por për shkak të problemeve të rënda ekonomike Shqipëria nuk mund të hapte një ambasadë në Teheran.

Qasemi shtoi se të enjten, nën presionin e qeverisë së SHBA-së dhe shërbimit të inteligjencës së Sionistëve dhe me bashkëpunimin me disa grupe terroriste anti-iraniane, Tirana dëboi dy diplomatë iranianë.

Duke e quajtur sjelljen e Tiranës ‘të papranueshme’ dhe ‘të dënueshme’, ai tha se ky veprim është vazhdimi i skenarëve të mëparshëm për të sabotuar Europën dhe marrëdhëniet e Iranit në epokën aktuale kritike.

Ministria e Jashtme e Shqipërisë tha të mërkurën se kishte dëbuar dy diplomatë iranianë të dyshuar për “përfshirje në aktivitete që dëmtojnë sigurinë e vendit”. Irani e dënoi masën, duke thënë se vendi ballkanik ra pre e një skenari të fabrikuar nga SHBA dhe Izraeli./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,12492,Camëri,151,Editorial,2768,Ekonomi,795,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,86,Histori,1948,Iliridë,412,Kosovë,3842,Kulture,1013,Luginë,84,Moti,2,Politik,2496,Reportazh,208,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,596,Video,718,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Teherani notë proteste Tiranës: Dëbimi i dy diplomatëve, i papranueshëm
Teherani notë proteste Tiranës: Dëbimi i dy diplomatëve, i papranueshëm
https://1.bp.blogspot.com/-j9in4_peuJY/XB5whgdZw8I/AAAAAAAAc4k/1lEIkCcDBnMhWCFPy4n6EUgbZAiihuNZACLcBGAs/s640/Untitled-1-2-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-j9in4_peuJY/XB5whgdZw8I/AAAAAAAAc4k/1lEIkCcDBnMhWCFPy4n6EUgbZAiihuNZACLcBGAs/s72-c/Untitled-1-2-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/teherani-note-proteste-tiranes-debimi-i.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/teherani-note-proteste-tiranes-debimi-i.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy