Thaçi këmbëngul për ndarjen e Kosovës, shprehet kundër taksës ndaj Serbisë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është duke vazhduar vizitën zyrtare në Uashington, gjatë së cilës u takua me dy zyrtarë të lartë të administratës së presidentit Trump – me këshilltarin për Sigurinë Kombëtare, John Bolton, dhe Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, presidenti Thaçi tha se arritja e një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë, që do të çonte në një njohje të ndërsjellë të të dy shteteve si vende sovrane, nuk mund të arrihet pa definimin e kufirit me Serbinë.

Sekretari i shtetit Pompeo dhe ambasadori Bolton, në takimet me presidentin Thaçi theksuan se koha është tani që Kosova dhe Serbia të shfrytëzojnë mundësinë që është krijuar për arritjen e një marrëveshjeje historike.

Çështja e përcaktimit të kufijve midis Kosovës dhe Serbisë, e shprehur muaj më parë nga presidenti Thaçi si “korrigjim” kufijsh dhe e interpretuar gjerësisht si shkëmbim territoresh mes dy vendeve, është pritur me kritika të ashpra në Prishtinë. Kryeministri i Kosovës ka dalë hapur kundër presidentit për këtë çështje.

Gjatë qëndrimit në Uashington, presidenti Thaçi nuk e përmendi më “korrigjimin e kufijve” ndërsa në intervistë theksoi se pa përcaktimin e kufirit nuk mund të ketë marrëveshje me Serbinë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,11484,Camëri,133,Editorial,2627,Ekonomi,711,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,85,Histori,1831,Iliridë,377,Kosovë,3491,Kulture,926,Luginë,78,Moti,2,Politik,2323,Reportazh,198,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,563,Video,679,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Thaçi këmbëngul për ndarjen e Kosovës, shprehet kundër taksës ndaj Serbisë
Thaçi këmbëngul për ndarjen e Kosovës, shprehet kundër taksës ndaj Serbisë
https://2.bp.blogspot.com/-gL2XSkq0PY0/XALMw-yGQLI/AAAAAAAAbs0/7kXJn361-60u4zrY3wgi2SV4zrg7x74ZwCLcBGAs/s640/thaci_1543432109-6924680.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-gL2XSkq0PY0/XALMw-yGQLI/AAAAAAAAbs0/7kXJn361-60u4zrY3wgi2SV4zrg7x74ZwCLcBGAs/s72-c/thaci_1543432109-6924680.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/thaci-kembengul-per-ndarjen-e-kosoves.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/12/thaci-kembengul-per-ndarjen-e-kosoves.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy